Momo nedir


Momo, WhatsApp üzerinden yayılan, şiddet içerikli ve intihara sevk edici bir oyun. Tıpkı Mavi Balina gibi tuzağına düşürdüğü gençlerin psikolojisini bozuyor.

post
 Nedir ?    25.03.2019 15:00:26    Bu İçerik 3617 kez görüntülendi.Momo, yeni Mavi Balina olur mu bilinmez ama birçok özelliği mavi balina ile eşleşiyor. Gençleri hedef kitlesine alması, oyuna girenlerin psikolojisini alt üst etmesi ve sonunda da intiharın eşiğine getirmesi Momo’nun Mavi Balina ile benzer noktaları arasında yer alıyor.

 TOKYO'LU BİR SANATÇI YARATTI

 Büyük gözlü, korkunç görünümlü Momo karakteri, Tokyo’lu bir sanatçı tarafından yaratıldı. 20 yılı aşkın bir süredir korkunç figürler ve modeller yapan sanatçı, Momo’nun bu noktaya geleceğinden habersizdi.

 

ÖNCE KABUL EDİYORSUNUZ SONRA KONUŞUYORSUNUZ

Reddit’in bir Facebook sayfasında, bir kullanıcı tarafından paylaşılan postla insanlar oyuna davet edildi. Böylece oyundalga dalga yayıldı. Momo’yu görmek isteyenler verilen cep telefonu numaralarını ekliyor ve onunla konuşmaya başlıyordu. Momo ise konuştuğu kişiden bazı görevleri yerine getirmesini istiyordu.

 

İNTİHAR VAKALARI ARTTI
Oyunun yayılmasının ardından Kolombiya, Arjantin ve Hindistan gibi ülkelerde artan intihar vakaları görüldü. Oyun zamanla ABD ve Avrupa’ya da yayıldı. Uzmanlar oyunun kişisel bilgilerin çalınması, şiddete ve intihara sürüklemesi, kullanıcıyı tehdit ve taciz etmesi, zorla para alınması, depresyon ve kaygı atakları gibi tehlikeleri olduğunu belirtiyor. Momo ile ilgili bir diğer iddia ise Youtube üzerinden yayılıyor olması ve çocukların en çok oynadığı Mine Craft adlı oyunda bir oyun karakteri olarak karşılarına çıkması.
 

momo