Ümmet Olmaktan Çıkmak…


 Gülizar TOPRAK    06.11.2022 14:52:13    Bu İçerik 1623 kez görüntülendi.Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla

Geçenlerde bir televizyon kanalında spiker hanım kapanış sırasında cumhuriyet bayramını kutlamış ve "Bizi ümmet olmaktan çıkarıp birey yapan" diyerek teşekkür konuşmasıyla yayını sonlandırmıştı. Bu olay kısa zamanda sosyal medyada gündem olmuş herkes tepkisini açıkça dile getirmişti. Peki, ümmet olmak neydi ve neden "ümmet olmaktan çıkmak" cümlesi bu derece tepki almıştı.

Ümmet kelimesi Arapçadan Türkçeye geçmiş bir kelimedir. TDK'deki karşılığı ­bir Peygambere inanıp, onun yolunu seçen kimselerin tümü veya İslam toplumunun tamamı anlamlarına gelmektedir. Nitekim Allah Teâlâ Kur'an-ı Kerim'de Allah'a ve Resulüne inanan kullarını ümmet olarak vasıflandırmıştır. Geçmişten günümüze toplumlar sorunlarını ancak ümmet olarak yani birlik olarak çözebilmişlerdir. Ümmet olmaktan çıkıp, birey olmak demek olası düşman ve tehlikelerle tek başına mücadele etmek demektir. Bu da insanoğlunun tek başına yükleneceği bir yük değildir. Ve Rabbi Rahim hiç kimseye taşıyamayacağı bir yükü yüklemez. İşin aslı spiker hanımın övdüğü cumhuriyette bir çeşit ümmet yani topluluktur.

Biz Müslümanlar ümmetken ve ümmet olmaktan çıkmaya bu denli tepkiliyken nasıl oluyor da dünyanın dört bir tarafında Müslüman kardeşlerimiz küffarın zulmü altında ve bizler evlerimizde rahat oturabiliyoruz. Nasıl oluyor da siyonist israil kutsallarımıza saldırabiliyor. Filistinli kardeşlerimizi katledebiliyor. Nasıl oluyor da Bosna, Yemen, Suriye, Arakan, Mısır ve daha nice Müslüman ülkeler işgal altına alınıyor. Nasıl oluyor da yüzde doksan dokuzu Müslüman olan ülkemizde gayrimüslimler ifsat projeleriyle geleceğimiz olan gençlerimizi adım adım İslam'dan uzaklaştırıyor. Batının istediği tamda budur. Bizi ümmet olmaktan çıkarıp Müslümanların sayısını azaltmak ve böylelikle ebedi kalacaklarını zannettikleri dünyaya hâkim olmaktır. Bizi ümmet olmaktan çıkarıp evlatlarımızı kendi emelleri doğrultusunda yetiştirmektir. Bizi ümmet olmaktan çıkarmak ve ezelden beridir süre gelen savaşta Müslümanları mağlup etmektir.

Yapılan araştırmalarda dünya üzerinde bir buçuk milyardan fazla Müslüman yaşamaktadır. Yani kendileriyle ümmet olduğumuz bir buçuk milyar insan var. Bu sayı ümit vericidir ve küffara karşı oluşmuş büyük bir ümmettir. Bizler madem ümmetiz ve madem ümmet olmaktan çıkmaya bu denli tepkiliyiz o zaman Allah'ın Resulüne layık bir ümmet olmaya gayret etmeliyiz. Rabbim Müslüman kardeşlerimizin sayısını arttırsın ve bizi ümmet olmaktan çıkıp düşmana karşı bir başına kalanlardan eylemesin.(Âmin)

Allah'ın selamı rahmeti bereketi Efendimiz Hazreti Muhammedin pak ve temiz Ailesinin ve İslam ümmetinin üzerine olsun…