MÜSLÜMANLARIN İMTİHANI FİLİSTİN


 Ahmet YILDIRIM    23.12.2023 16:51:37    Bu İçerik 102 kez görüntülendi.7 Ekim 2023 günü Hamas Aksa tufanı adını verdiği eylem ile İsrail’e büyük bir saldırı gerçekleştirdi. Bu eylemin şekli ve kapsamı, etkisi israilde ve tüm dünyada büyük bir zelzele etkisi meydana getirdi. Bu tufanın etkisi israilde dört gün devam etti. Dört gün sonra ancak harekete geçtiler. Bu da bizlere şunu gösterdi ki tüm dünyanın korktuğu israil ordusu istihbaratı hiçte öyle öyle değilmiş. Gördüğünüz HAMAS bir saat çalışmayla çok büyük bir iş başardılar. Tabi genelde insanlar israilin istihbarat ve askeri zafiyetinden söz ediyorlar. Doğrudur bunu bir çok insan kabul ediyor. Ama asıl konuşulması gereken HAMAS'tır HAMAS'ın başarısını konuşmak gerekiyor. Düşünün ki israilin bu kadar askeri teknik ve teknolojik üstünlüğüne rağmen Hamasın yaptığı bu gizli planlamayı İsrail ve yandaşları bu plandan haberler olmamış. Bu da gösteriyor ki HAMAS'ın çalışmaları çok ciddi bir gizlilik ve disiplin içerisinde  çalışmalarını yürütmüştür. Buda gösteriyor ki Hamasın içi de yanları da temizmiş. Bu anlamda HAMAS'ı eleştiren Müslümanlar ise dönüp kendi içindeki hainlere bir baksınlar, yazıp konuşanların çoğu kendi  iradesiyle yazıp konuşmuyorlar, bunların çoğu başkasının namı hesabına konuştuklarını biliyoruz.

O koltukları işgal edenlerin çoğu ise isteyerek o koltuklarda oturmuyorlar. Onları orada oturtanlar var şimdi oradan kalkın lan deseler hemen kalkacaklar, bu adamlar adeta birer memur istediklerini yerine getirmek zorundadırlar. Diğer bir konu ise HAMAS neden israile saldırdı? Bu saldırı israilii haklı duruma getiriyor gibi ifadeler kullanılıyor. Neden kimse şunu demiyor İsrail dediğiniz katil devlet yetmiş beş yıldır Filistinli masum halkı her gün öldürüyor ve köyleri ellerinden alınıyor. Bağ, bahçeleri ise devlet eliyle kesilip talan ediliyor. Ve bu halk kendi yurtlarında sürgün hayat yaşıyor, bu insanlar ne yapsınlar? Zaten her gün ölüyorlar bu gün ölmeseler yarın yine İsrail tarafından öldürecekler. Kısacası bu insanların orada yaşama şansları zaten yok İsrail orada durduğu surece.  Gazze'de yaşayan vatandaş israilin izni olmada çocuğunu bile doktora götüremiyor. Düşünün kendi topraklarında böyle bir zülüm yaşıyor Filistin halkı. İşte tüm bunlar yaşanırken dokuz Ekimde HAMAS Aksa Tufanı adını verdiği eylem ile düşmanı kendi topraklarında def etme hareketiydi.

Bu hareket ile Aksa’yı yani Mescidi Aksa’yı özgürleştirme eylemiydi. Tabi bu eylemden sonra yani dokuz Ekim den sonra malumunuz İsrail’in Gazze’ye saldırıları aralıksız gece gündüz aralıksız devam ediyor. Bu saldırıların tarifi ve boyutunu bilmek imkansızdır. Üstelik bu saldırılar Gazze ile sınırlı kalmıyor Filistin’in başka şehirlerinde de zaman zaman çatışmalar meydana geliyor. Oralardan da Filistinlilerin şehit olduklarını duyuyoruz. Gazze’de her gün o masum insanların üzerlerine tonlarca bomba bırakarak çocuk, kadın, yaşlı demeden bu güne kadar yirmi bin insanı şehit etti İsrail ve yandaşları. Ya enkazın altında hala çıkarılmayı bekleyen o cesetler bu cesetleri almak için şayet hayatta kalan olursa belki birkaç tanesini çıkarabilirler.

Peki İslam ümmeti ne yapıyor gerçekten bu ümmetin varlığı ve etkisi bu mu dur? Dünya nüfusunun üçte birini oluşturan Müslüman topluluğu neyi ifade ediyor. Bu bir buçuk mil yer topluluk ve 57 Müslüman ülke dokuz milyon nüfusu olan İsrail ile dek gelmiyorsa o zaman buna başka bir isim koymak lazım. Senin askeri gücün buna denk gelmiyorsa, ekonomik gücün denk gelmiyorsa, kısacası hiçbir konuda İsrail ile yarışamıyorsan kusura bakmayın o zan varlığımız karabalığımız sadece çer çöpmüş. Çünkü sayılarımızın çokluğu bir anlam ifade etmiyor. Tamam bu karabalık halk Filistin için yer yer mitingler, konferanslar, bildiri ve basın açıklaması yapıtılar ve hala da bunlar devan ediyor. Bu güne kadar yapılanlar bir netice bir sonuç alınamadı. Ama kamuoyunda büyük ses getirdi bunu inkar etmiyorum. Ama daha etkili ve farklı aktiviteler ve bundan daha farklı şeyler yapılabilir miydi bence olabilirdi? mesele grevler yapılabilirdi ve dünyada en etkili eylem bu olurdu. Bunun dışında  Arap baharına benzer eylemler olabilirdi bu da olmadı. Niye olmadı Arap halkları rejimler tarafından bastırılmış ve ezilmiş sürekli zulme  gördükleri için buna cesaret edemediler. İkinci bir nedeniyse organize si yoktur. Yani halkı bir anda harekete geçirecek bir yapıda değiller. Yani cemaatleşme konusunda yetersizler. Bundan dolayı da halk harekete geçmedi ve sadece bazen cılız eylemler oldu ve buda sonuç getirmedi. Şayet eylemler organize ve sürekli olsaydı ülke sistemleri kitlenecekti o zaman belki de bu savaş bugüne kadar devam etmezdi.

Bunlar olmayınca insanlar bireysel olarak bir şey yapamıyorsun. Giden yardımlarda israilin izniyle yanı artık onun merhametine kalmış bir şey tabi ki şayet varsa merhameti. Ben şunu fark etim Sanki yavaş yavaş Filistin unutulacak gibi oluyor, korkum o ki Filistin halkı kendi kendine terk edilecek o halk yalnız başına bırakılacak gibi görünüyor. Nasıl ki Kerbela’da Hz. Hüseyin’e yaptıkları gibi onu yalnız tek başına bırakan o gün ki Müslümanlar imtihanı kayıp etiler ise Bu gün de aynı şekilde biz Müslümanların imtihanı Filistin’dir. Bugün bizler de ayni şekilde bu imtihanı kayıp etmek üzereyiz. Şayet bu ümmet Filistin’e sahip çıkmazsa onu yalnız başına bırakırsa  bu da bu ümmetin anlına kara bir leke olarak kalacak ve ahirette bu kara leke ile mahşere hesaba çekiliriz. Rabbim bize güç küvet ver Ya Rab HAMAS’a güç ver ki Kudüs’ü zalimin elinden kurtarsın. Kurtarsın ki mahşere anlımızda kara leke ile Allah’ın huzurunu çıkmayalım.