Hayat nedir, ne için var?


 Cemil ÖZDAŞ    03.04.2019 00:05:59    Bu İçerik 1607 kez görüntülendi.Hayat nedir, ne için var?

Üstad Bediüzzaman'ın tabiriyle "Hayat, şu kainatın en ehemmiyetli gayesi.. hem en büyük neticesi.. hem en parlak nuru.. hem en latif meyvesi.. hem gayet süzülmüş bir hülasası.. hem en mükemmel meyvesi.. hem en güzel cemali.. hem en güzel ziyneti.. hem sanat ve mahiyetçe en harika ziruhu.. hem en küçük bir mahluku bir kainat hükmüne getiren mucizevi bir hakikati.. ve her hayat sahibi küçük bir kainat hükmüne getiren en harika bir kudret mucizesidir..."

Evet, elhak üstad doğru söylemiştir. Söyledikleri Kur'an ve sünnet çizgisinde incelendiğinde haklılığı daha da ortaya çıkacaktır.

Gelelim günümüz insanın hayat anlayışına, maalesef hiç de yukarıdaki çizgide değiliz. Üstelikte üstad ve üstadları takip ettiğini ifade eden 21'inci asrın Müslümanları ve sözde mücahitleri olarak bizler. Hayatımızın ehemmiyetli bir gayesi yok günü kurtarmaya bakıyoruz.

Hayatımızın bir neticesi görünmüyor, çünkü gayesi olmayanın netice beklemesi akla ziyandır.

Hayatımızın en parlak nuru, parlayan telefon ekranı ve sosyal medya aldatmacası olmuş.

Hayatımızın en latif meyvesi olan evlatlarımız bizden bizim onlardan haberimiz yok. Hal böyle olunca bizden süzülen hülasanın ne kadar süzülmüş olacağını tahmin etmek zor değil.

Hayatımızın en güzel cemali olması gereken nurlu alınların yerine dizsiz pantolun, kolsuz gömlek, renkli saçlar, arka cepteki androidler olmuş.

Hayatımızın ziyneti olması gereken haya ve edep yerine, namustan yoksun özgürlük, kimsesi olmadığından bireysel emeklilik gibi hayatta yalnızlık yerini almış. Vesselam…..