Adıyaman'a depremin acısını unutturun


 Cemil ÖZDAŞ    29.05.2023 09:56:18    Bu İçerik 191 kez görüntülendi.Malumunuz olduğu üzere Türkiye ayladır seçimlere odaklanmış ve yeni Cumhurbaşkanının kim olacağını tartışıyordu. Nihayetinde 14 Mayıs gelip çattı ama seçimler ikinci tura kaldı. Böylece dost, düşman herkesin gözü 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur seçimlerinde hangi adayın kazanacağına takılıp kaldı. Nihayetinde bir ülkenin geleceği söz konusu olduğundan bu durum kınanacak bir durumda değildi.

Ama ne var ki asrın felaketi olarak adlandırılan 6 Şubat depremi tüm çıplaklığıyla gözler önünde ve halen insanlarımız bu felaketin psikolojisinden kurtulamamış. Bununla birlikte bir yandan deprem bölgesindeki depremzedelere hakaret eden aciz canavarlar, öte taraftan depremi adeta ranta çeviren siyasi bağnazlık ve pörsümüş zihniyet. Tüm bunlara rağmen Türkiye kararını verdi ve 13. Cumhurbaşkanını seçti.

Şimdi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve AK Parti hükümetinde. Tüm sıkıntılara, kayıplara, yaşanan olumsuzluklara, kolu ve bacağı kopmasına, evladını, annesini ve daha nice yakınlarını kaybetmesine rağmen istenen helalliği dahi hoş gören Adıyaman'a sahip çıkma zamanı.

Çalışmalara hız verilmeli, üç vardiya şeklinde çalışılarak toplu konutların bir an önce teslim edilmesi sağlanmalıdır.

Her yıl il dışına mevsimlik işçi olarak gitmek zorunda kalan insalarımıza istihdam sağlanmalı ve deprem sonrası yaşanacak göçlerin önlenmesi için şehir cazip ve cazibeli hale getirilmelidir.

Son derece boğucu hale gelen bulvar ve çarşı merkezi neye mal olursa olsun deprem sonrasında yeniden dizayn edilmeli ve şehre nefes aldırılmalıdır.

Yapılan TOKİ konutları hem yapım aşamasında hem de teslim aşamasında sıkı bir denetimden geçiilerek teslim alınmalıdır. Samsat TOKİ'lerinde yaşanan sorunlar burada da yaşanmamalıdır. En ufak bir yağmurda su damlıyo çatıladan.

Deprem sonrası aşırı şekilde artan kiralara düzenleme getirilmeli, her evin değerinde kiraya verilmesi için caydırıcı cezalar verilmelidir.

Asgari ücret 8.500 lira gibi cüz-i bir miktar iken kiralar 6 ile 15 bin arasında değişiyor. Bu duruma derhal el atılmalıdır.

Kiracıların da depremzede olduğu unutulmadan onla için de hızlı bir şekilde bir düzenleme yapılarak konut sahibi olmaları sağlanmalıdır.

Şehrin Karadağ alanına taşınmasıyla birlikte ihtiyaç duyulacak ulaşım, yeni iş yerleri, sağlık alanları, eğitim ve daha birçok sosyal alanın yapımı hızlı bir şekilde tamamlanmalı ve işletilmesi gereken alanların depremzedelere tahsis edilmesi sağlanmalıdır.

Adıyaman'ın yeniden ayağa kaldırılması ve geleceğe umutla bakabilmesi adına büyük işletmelerin veya fabrikaların Adıyaman'a teşviki sağlamalıdır.

Depremde yakınlarıyla birlikte her şeyini kaybeden depremzedelerin teslim edilecek konutlarında temel bazı ihtiyaçların devlet tarafından karşılanması gerekmektedir.

Tüm bunların ötesinde kimsesi kalmamış, kolu, bacağı kopmuş hayata küsmüş ne kadar depremzede varsa bu insanların hayata tutunmaları güçlü bir inanca sahip olmaları için çok ciddi manevi programla düzenlenmeli ve konuda ihtiyaç duyulan tüm desteğin sağlanması içinde hiçbir şeyden geri durulmamalıdır.