Reklamı Geç
Advert

Adıyaman’ın Tek Sorunu Tütün mü?

   Bir anda alınan erken seçim kararıyla kendilerini seçim çalışmaları içinde bulan partilerin, seçim tartışmaları, atışmaları ve çarpıcı vaatlerine şahit oluyoruz. Gerek ulusal gerekse yerelde ara ara ilginç bazen de abartılı vaatlere şahit oluyoruz. Ama duruma Adıyaman için, sadece seçim zamanında hatırlanan sonrasında kendi haline terkedilen Adıyaman’ın, sorunları ve halkın beklentileri için baktığımız da iktidar ve muhalefet partileri tarafından gerçek mana da elle tutulur bir vaat, çözüm veya öneri göremiyoruz.

  Hemen hemen bütün siyasi partilerin Adıyaman’dan oy almak için kullandığı neredeyse tek malzeme tütün! Her partinin vaatlerinin ilk sırasını tütün sorunu işgal ediyor. Hatta tütünü sorun haline getiren iktidar partisi vekilleri dahi tütün sorununu çözeceğine dair vaatlerde bulunuyorlar.

Evet, tütün Adıyaman halkı için bir geçim kaynağı ve çözülmesi gerekiyor. Ama sormak istiyorum Adıyaman’ın tek sorunu tütün sorunu mu? Adıyaman her konuda sorunsuz ve problemsiz de tek sorun tütün mü?

   Hayır! Adıyaman’ın görmezden gelinen, ertelenen, önemsenmeyen onlarca sorunu mevcut ve şu an ki yöneticiler dâhil hiç kimse bu sorunların çözümü adına tek adım atmıyor. Adıyaman halkının bir kesimi yazın evini, yurdunu terk edip işçi olarak çevre illere, Niğde’ye, Giresun’a, Manisa’ya vs mevsimlik işçi olarak gidip aylarca orada ırgatlık yapıyor. Çünkü Adıyaman’da istihdam yok, çevre illere verilen ticari teşvikler yok.

   Samsat, deprem sonrası başlı başına bir sorun olarak ortada duruyor. Uzun bir süre aşırı sıcak havaya rağmen çadırlarda kalan Samsat halkına sonradan konteyner verildi ama üzerinden bir yıl 3 ay geçmesine rağmen millet hala konteynırlarda ve çözüme dair kararlaştırılan projelerden başka elle tutulur bir şey yok. Çözüm ertelendikçe erteleniyor. Ertelendikçe halkın mağduriyeti artıyor.

    Bir ay sonra havalar iyice ısındıkça Adıyaman’ın su sorunu başlayacak. Susuzluk yaşanacak ve mahallelere sırayla kısmi zamanlı su verilmeye başlanacak. Sonra belediye başkanı açıklamasında çiftçileri suçlayacak ve şu kanaldan, şu dereden su takviye ettik sorunu çözeceğiz diyecek. Ama hiç bir şey çözülmeyecek. Nereden mi biliyorum? Geçen seneden ve önceki seneden...

    Bir diğer su sorunu sulama sorunu! Adıyaman’ın hemen dibinde yer alan ve Türkiye’nin en büyük baraj gölü olan Atatürk Barajı’na rağmen çiftçiler tarlalarını sulayacak su bulamıyorlar. Atatürk barajından Şanlı Urfa, Bozova hatta iki yüz kilometre ötede Mardin yararlanabiliyorken maalesef dibindeki Adıyaman faydalanamıyor. Hâlbuki Adıyaman, çok verimli ve su olduğunda senede iki defa ekilip ürün alınabilen bir toprağa sahiptir. Ama İlginçtir ki Fırat’ın Güney’inde yer alan iller yararlanırken GAP sulama projesinden, kuzeyinde yer alan Adıyaman yararlanamıyor. Belki de Adıyaman’ın suçu kuzeyde yer almaktır kim bilir!

     Adıyaman ilinin büyük, gelişmiş dört yüz yataklı bir hastanesi var. Güzel bir hizmet. Yapanları takdir etmemek haksızlık olur. Ama sorun şu ki koskoca Adıyaman ilinde tek bir acil servis var. Hem de daha önce hastane olan birçok kamu binası boş boş dururken! Düşünün şehirde bir kavga çıkıyor hatta silahlı kavga ve iki taraf da mecburen aynı acil servise götürülüyor. Yarım kalan kavga aynen hastanede devam ediyor ve hastaneye yaralılar için gelen akraba ve dostların da katılmasıyla olay daha da büyüyor. Diğer husus ise hastanenin şehrin en doğu ucunda yer alması. En batıda yer alan Altınşehir mahallesinden acile yetiştirilmek istenen bir hasta, herhalde ancak yarım saate yakın bir sürede yetiştirilebilir. Özel hastanelerin acil servisleri yok mu diyeceksiniz. İki özel hastane var Adıyaman’da ama çeşitli sebeplerden halk tarafından acil servisleri pek tercih edilmiyor. Sağlık sektörü ile ilgili bir diğer sorun da randevu alma sorunudur. Ne yazık ki Kadın doğum ve çocuk hastanesinden randevu almak için vatandaşlar geceden gidip sıra bekliyorlar. Aynı doksanlı yıllardaki gibi…!

    Bulvar ve ana caddelerden mahallelere daldığımızda birçok mahallede gerçekten yollar kötü halde ve biraz şiddetli yağış olduğunda çevre yolları dâhil birçok yol su altında kalıyor. Hatta bu konuda belediye başkanı su taşkınlarını önlemede başarısızız diye bir paylaşım dahi yapmıştı sosyal medyada. Ayrıca çarşı içinde yaşanan park sorunu da gün geçtikçe büyüyor ve bu konuda yapılan tek icraat, araçlardan park parası toplamak!

Adıyaman’ın onlarca sorunu içerisinden bu bahsettiğim başlıca bir kaç sorun için şu ana kadar gördüğüm kadarıyla elle tutulur tatmin edici bir çözüm masaya yatırılmadı. Herkes kolaya kaçıp gündemde olan tütün sorununa sarılıp Adıyaman’ı düzelteceğim diyor. Ama Adıyaman’ın Tek sorunu tütün değil! Evet, Tütün sorunu da çözülmeli.  Ya tamamen yasaklanıp onun yerine halka geçim için farklı bir alternatif gösterip teşvik kanunları ile desteklenmeli, ya da serbest bırakılmalıdır. Ama asla halkın elinden bu geçim kaynağı alınıp zenginlerin, baronların ellerine teslim edilmemelidir. 

    Artık monotonlaşmış, seçim zamanı kapıda beliren ve bir sonraki seçime kadar görünmeyen siyaset anlayışından uzaklaşıp, halk ile iç içe olan, halkın sesine kulak veren, halkın geleceği için içinde kaygı barındıran siyaset anlayışının hâkim olmasının zamanıdır. Ve bu siyasi anlayışın hâkim olması da halkın seçimde ki tavrına bağlıdır.

Adıyaman halkına naçizane önerim şudur ki, ideolojik, ayrıştırıcı, rantçı siyaseti bir tarafa itip, partisi fark etmeksizin gerçekten Adıyaman halkının geleceği için içinde kaygı barındıran, halkın refahı ve huzuru için gerçekten çalışacak olanları iyi belirleyip onları kendimize vekil ve yönetici tayin edelim. 

foto
Yazar: Ferit Gölgül
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal