Reklamı Geç
Advert

Ramazan'ın Ardından

Recep ve Şaban'ı bize mübarek kılan ve bizleri mübarek ramazana ulaştıran Allah'a sonsuz humdu senalar olsun.

Yaşantısı ile insanları karanlıktan aydınlığa çıkaran ve bizlere Ramazanı nasıl değerlendirmemiz gerektiğini yaşantıyla gösteren Hz Muhammed (s a v)'e salât ve selam olsun.

Sahuruyla, mukabelesiyle, iftarıyla, teravihi ve için’de bin aydan daha hayırlı bir geceyi yani Kadir gecesini barındıran ramazan ayını geride bıraktık. Rabbim tekrar ramazana kavuşmayı bizlere nasip etsin.

Üzülerek belirtmek gerek ki ramazanın bitmesiyle Müslümanlarda bir gevşeme, rahatlama, sanki cenneti garantileme gibi bir hal var. Bunu da nerden çıkardın diyebilirsiniz.

Fakat üzülerek belirtmek gerek ki ramazan da dolan camiler ramazan sonrası bomboş kaldı. Mukabelelerle okunan kuranlar yine raflarda yerini aldı. Sofraları şenlendiren misafirler bir sonraki ramazana kadar unutuldu.

Hayat kitabımız yol göstericimiz olan kurana neden ramazanla beraber elveda diyoruz?

Neden namazlarımızı ramazan da camide kılarken ramazan sonrası bazıları kılmıyor kılan da camiye cemaate gelmiyor?

 Hâlbuki peygamberimiz sas cemaatle kılınan namazı bireysel kılınan namaza göre yirmi beş veya bazı rivayetler de yirmi yedi kat da sevap olduğunu daha karlı, kazançlı olduğunu söylüyor. Neden bu sevaptan, kardan kendimizi mahrum bırakalım.

Peygamber sav recep ve şaban ayında ibadetlerine yoğunluk verir ramazana girince ilk on günü biraz daha arttırır, son on günü itikâfla beraber zirveye çıkarırdı ramazan bittikten sonra recep ve şaban da yaptığı gibi ibadetlerine devam ederdi.

Kuranın bizde hakkı var. Ramazan ayında olduğu gibi yine kur’a-nı elimizde tutalım, ondan her gün bir bölüm okuyalım, cep telefonlarına verdiğimiz değer kadar kur’a-na da değer verelim, cep telefonlarımızı elimizden düşürmediğimiz gibi kur’a-nı da elimizden düşürmeyelim. Eğer biz kuranı unutursak mahşer günü o da bizi unutur.

Peygamberimizin buyurduğu gibi:

"Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz, nasıl dirilirseniz öylede haşrolursunuz."

Evet, bir sonraki Ramazan’a kavuşurmuyuz kavuşmazmıyız onu Allah bilir. Hayatımız da ölümümüz de onun elinde, mademki zaman durmuyor hayat devam ediyor, bizler de bu hayatı dolu dolu, rabbimizin istediği şekilde geçirelim. Dünyaya dalıp da ahireti unutanlardan olmayalım

 

Rabbimiz bizlere tekrardan Recep ve Şaban’ı görmeyi; Ramazan’a ulaşmayı ve senin rızanı kazanmayı nasip et. Amin

foto
Yazar: Bilal Demir
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal