Adıyaman ESOB Başkanı kilit çoğaltma ve anahtar değişiminde dikkatli olunmalı


Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, ev ve iş yerlerinin anahtarlarını çoğaltmak veya yedeğini çıkartmak isteyen vatandaşların dikkatli olması hususunda uyarılarda bulundu.

post

 Adıyaman    06.11.2020 11:37:50    Bu İçerik 175 kez görüntülendi.

 


Duranay, ev ve iş yerlerinin kilit çoğaltma ve anahtar değişimi işlemlerinde mutlaka oda kaydı olan, ustalık belgesi bulunan ve işini layıkıyla yapan anahtarcı esnafını tercih etmesi gerektiğini belirtti.

Duranay "Vatandaşlarımız ev ve iş yerlerinin kilit değişiminde ve anahtar çoğaltma işlemlerinde mutlaka Oda kaydı olan, ustalık belgesi bulunan ve işini layıkıyla yapan anahtarcı esnafını tercih etmeli. Özellikle internet üzerinden ulaştıkları, mobil çalışarak kilit değiştirenlere ya da ek iş olarak anahtarcılık yapanlara itibar edilmemeli. Öte yandan ek faaliyet olarak kayıt dışı anahtarcılık ve çilingirlik yapanlara yönelik denetimler artırılmalı. Herkes bildiği işi yapmalı." dedi.

"Ustaların hologramlı belgeleri görünür yerde asılı olmalı"

Oda kaydı olmayan kişilere anahtar değimi yaptırmak veya kilit çoğaltmanın güvenlik zafiyetine neden olduğunu belirten Duranay, "Mesleğini zanaat olarak gören, Ahilik kültürünü benimsemiş, güvenilir ve iyi ahlak sahibi olan çilingir ve anahtarcı esnafının mesleği taklit edildiğinde maalesef birçok güvenlik zafiyeti doğuyor. Oda kaydı olmadan, işinin ehli olmayan kişiler tarafından anahtar çoğaltılması, hatta çilingirlik hizmeti verilmesi meslek erbabının itibarını zedeliyor. Vatandaşlarımız çilingirlik hizmeti alırken işi yapanlara Oda kayıtları ve ustalık belgeleri ile tanıtım kartlarının olup olmadığını mutlaka sormalı. Çilingirlik yapan ustaların aldıkları hologramlı belgeleri işyerlerinde görünür yerlere asılı olmalı." ifadelerini kullandı.

"Anahtarcılığın yan gelir kapısı olmasının önüne geçilmeli"

Anahtar çoğaltma makinalarının rastgele satıldığına dikkat çeken Duranay, "Anahtar çoğaltma makineleri bugün internet sitelerinde her önüne gelene satılıyor. Bu makineler mesleği yapanlara zimmetli olarak verilmeli. Ruhsatı olmayan kişilere anahtar çoğaltma makinesi satılmamalı. Büyük bir özen ve titizlik gerektiren anahtarcılığın diğer mesleklerin yanında ilave bir gelir olarak yapılmasının önüne geçilmeli. Buna ilaveten, anahtarcılık mesleğinin teknolojik gelişmelere ve elektronik kilit sistemlerine uyum sağlanarak mesleğin daha da geliştirilmesinin önü açılmalı." şeklinde konuştu. (İLKHA)
 

çilingir,esob,ziya,duranay