Yemen için 154 bin 500 lira toplandı


 ​İHH Adıyaman Şubesi tarafından Yemen’e yapılan yardım çağrısında duyarlı vatandaşlar tarafından 154 bin 500 lira yardım yapıldı.

post

 Dünya    12.02.2019 20:05:45    Bu İçerik 15101 kez görüntülendi.

07.10.22

 


Yaklaşık 7 yıldır devam eden kriz 21 milyon insanın ciddi anlamda gıdaya ulaşımında büyük sıkıntı yaşamasına ve iç savaştan dolayı binlerce insanın ölümüne neden olan Yemen’e Adıyaman'dan yardım eli uzatıldı.

Yemen’deki kriz nedeniyle toplanan yardımlar hakkında konuşan İHH Adıyaman Şube Başkanı Mahmut İzci, "3 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldığı, sağlık sisteminin çöktüğü ülkede 450 kişiye sadece bir doktor düşüyor. İnsani krizin yaşandığı Yemen’de mağdur ailelere ulaşıyoruz. 2017 yılından itibaren 500 binden fazla kişiye gıda kumanyası, yatak, battaniye ve sağlık yardımında bulunduk. 2017 ve 2018 kurban çalışmalarıyla Yemen'de 110 bin kişiye kurban hissesi ulaştırdık. 2018 Ramazan çalışmalarında ise Yemenli 39 binden fazla kişi gıda kumanyası yardımlarından yararlandı." dedi.

"2018 itibarıyla Yemen'de 4 bin 985 yetime sponsor olduk ve yetimlere her ay düzenli olarak yardım ulaştırıyoruz." diyen İzci daha sonra şöyle devam etti:

"2017 yılından bu yana kolera ile mücadele için Aden ve Taiz bölgesinde 53 bin hastaya sağlık yardımı yaptık. Bunun yanında, Başkent Sana'da Yemen Hasta Bakım Merkezin'de toplam 234 kanser ve diyaliz hastasına gıda ve ilaç yardımı ulaştırdık. Merkezdeki hastaların barınma, gıda ve ilaç ihtiyaçları da karşılıyoruz. 2018 yılı sonuna kadar 75 binden fazla kişiye gıda, sağlık, kışlık malzeme ve kırtasiye yardımı ulaştırmayı hedefliyoruz."

"Yemenli 8 milyondan fazla çocuğun temiz su ve temel hijyen hizmetlerinden mahrum"

Yemenli Çocukların sağlık bakımından birçok şeyden mahrum edildiğini ifade eden İzci, "UNICEF'in Yemen ofisinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Yemenli 8 milyondan fazla çocuğun temiz su ve temel hijyen hizmetlerinden mahrum olduğu belirtildi. Açıklamada her çocuğun suya ulaşım hakkı vurgulanarak, Yemenli çocukların yetersiz hijyen ve su eksikliği dolaysıyla kolera hastalığına yakalanmaktan korunması gerektiği kaydedildi. Dünya sağlık Örgütü 20 Kasım Salı günü savaş nedeniyle Yemen deki çocukların yüzde 80’nin insani yardıma muhtaç olduğunu duyurmuştu. UNICEF daha önce Yemen'de korunulması mümkün olan hastalıklar nedeniyle her 10 dakikada bir çocuğun hayatını kaybettiği bildirmişti. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle insanı kriz de korkunç boyutlara ulaşmış durumda." şeklinde konuştu.

İzci son olarak, "Ülke açlık kolera, çatışmalar ve hava saldırıları sonucunda bedelini sivillerin ödediği büyük bir insanlık dramına sahne oluyor. Yemen de 3 yılı aşkın süredir yaşanan çalışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. İHH olarak 2019 yılında özellikle Yemenli çocukların eğitimine, 4 ayrı sağlık merkezine ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak için bir milyon euroluk projelerimiz için bizlerde huzur ve barış şehrimiz Adıyaman’ımızdan yaklaşık 2 ay süren kampanyamız sonunda 154 bin 500 lira toplanmıştır." ifadelerini kullandı. (Cemil Özdaş - İLKHAKaynak: https://ilkha.com/haber/91218/yemen-icin-154-bin-500-lira-toplandi