ASDEP Müdürü Çelik:


​Adıyaman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fehmi Çelik, toplum olarak yetimin başını okşamayı sadaka olarak değerlendiren bir inanıştan geldiklerini, kuşlara bile yuva yapmayı erdem olarak kabul eden bir kültürden beslendiklerini belirtti.

post

 Adıyaman    03.09.2020 16:20:39    Bu İçerik 25 kez görüntülendi.


Çelik, herkesi koruyucu aile olmaya davet ederek koruyucu aile olabilmenin dünyanın en hayırlı işlerinden biri olduğunu ifade etti.

Çocukların sahiplenilmesi ve aile ortamına kavuşturulması gerektiğini belirten Çelik, "Koruyucu aile; çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları 'bir süre için' sağlanamayan çocuklarımızın aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir.

Bizler, bir yetimin başını okşamayı sadaka olarak değerlendiren bir inanıştan, bir kültürden geliyoruz. Bırakın insanları, kuşlara bile yuva yapmayı erdem olarak kabul eden bir kültürden besleniyoruz.  Her çocuğun doğuştan en temel hakkı olan sıcak bir aile ortamında yetiştirilmesi ve geleceğe daha sağlam olarak hazırlanması için bir ailesi olmalıdır. Bu kapsamda değişik nedenlerle koruma altına aldığımız çocuklarımız için devletin sağladığı maddi destekle birlikte Koruyucu Aile Hizmeti de sunmaktayız." dedi.

Bir Yetimi sevindirmenin çok büyük bir şey olduğunu belirten Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:

Allah (Celle Celaluhu), Kur'an-ı Kerim'de yetimlerin korunup kollanması ve haklarının korunması gereği üzerinde ısrarla durmaktadır. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), 'Müslümanlar arasında en hayırlı ev, içinde kendisine iyi davranılan bir yetimin bulunduğu evdir.' hadisi ile koruyucu aile olmanın ne kadar önemli olduğuna işaret etmektedir. Çocuklarımızın hoşgörülü, sabırlı, güvenli ve şefkatli siz değerli ailelerimizin yanında yetişmesi geleceğin sağlıklı nesillerinin temellerini oluşturması adına önem taşımaktadır.
Çelik, son olarak "Koruyucu olmak isteyen, ilimizde ikamet edip adli sicil kaydı bulunmayan her ailemiz, il müdürlüğümüze gelerek şahsen başvuru yapabileceği gibi aynı zamanda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın web sayfasında bulunan "Koruyucu Aile Modülü" üzerinden de online olarak başvuruda bulunabilir.

İl Müdürlüğümüzün web sitesinden rahatlıkla bizlere ulaşabilir, koruyucu aile olma hakkında aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz. Bu vesileyle öz ebeveyninden ayrı düşmüş yavrularımıza kol kanat geren tüm koruyucu ailelerimize şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

https://ilkha.com/saglikyasam/asdep-muduru-celik-her-cocugun-bir-ailesi-olmalidir-136292