İHL yöneticisi İzci: "İHL'ler değerlerimizle tanışmanın tam adresidir


Adıyaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Proje Okulu Müdürü Gaffari İzci, öğrenci velilerine ve LGS'de tercih yapacak öğrencilere ahlaki, manevi ve akademik olarak ilerlemeleri için imam hatip liselerini tercih etmelerini önerdi.

post

 Adıyaman    21.07.2020 16:01:01    Bu İçerik 39 kez görüntülendi.


İmam hatip okullarında okuyan öğrencilerin manevi değerlerin yanı sıra akademik alanda da başarılı olduklarını dile getiren Adıyaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Proje Okulu Müdürü Gaffari İzci, tercih sürecinde ebeveynlerin çocuklarını imam hatip okullarına yönlendirmesi durumunda çocuklarının hem dünya hem ahirette kazançlı çıkacağına belirtti.

"Eğitim; bir ülkenin, bir toplumun geleceğidir"

Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin eğitimle ortaya çıktığını ifade eden İzci, "Eğitim; bir ülkenin, bir toplumun geleceğidir. Yani bir ülkenin geleceği ancak ve ancak eğitimle teminat altına alınabilir. Böyle bir eğitimin de iki tane olmazsa olmaz ön şartı vardır: Bunlardan biri kalite, diğeri niteliktir. Eğitimin niteliğinden şunun anlaşılması gerekiyor, nasıl bir eğitim. Çünkü, bu sorunun cevabı çok önemlidir. Bir ülkenin geleceği adına; bir anne, babanın geleceği adına çocuğun nasıl eğitileceği çok önemlidir. Çünkü biz bugüne kadar bu ülkenin en seçkin beğenilerini birtakım okullara yönlendirdik ve bu okullarda yetişenlerin adı Fatma, Ayşe, Ahmet, Mehmet idi ama bu nesiller bize şunu söylediler: 'Zulüm, 1453'te başladı. Ama öte taraftan, bu ülkenin geleceği adına, mukaddesatı adına, değerleri adına hiç gözünü kırpmadan şehit olabilmeyi, Peygamberle beraber olmayı en önemli kazanım olarak gören bir başka zihniyetten, bir başka anlayıştan da bahsedebiliriz." dedi.

"Anne babaların, imam hatip proje okullarını tercih etmesi için birçok neden var"

Eğitimde ön şartın kalite ve akademik başarı olduğunu belirten İzci, "Bu noktadan baktığımız zaman bir anne babanın, imam hatip proje okullarını tercih etmesi için birçok neden var. Nedir bunlar? Burası bir proje okulu… Şu anda bulunduğumuz bu binada tek bir kurum var, ama biz burada 3 proje yürütüyoruz: İmam hatip proje ortaokulu, fen ve sosyal bilimler proje okulu ve hafızlık proje okulu." ifadelerine yer verdi.

"Çocuklarımızı bu proje okullarına neden göndermeliyim?"

İmam hatip okullarının tercih edilmesi halinde herhangi bir pişmanlık duyulmayacağını belirten İzci, "Ben bir baba olarak kendime soruyorum, çocuğumu bu proje okuluna neden göndermeyeyim? Hiç tereddüt etmeden çocuğumu buraya gönderirim. Neden? Çünkü bu proje okulunda fen lisesi müfredatı uygulanıyor. Ders kitaplarının tamamı fen lisesi kitapları… Öğretmen kadromuz, il ve ilçelerimizin en seçkin okullarından bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kadro… TYT kurslarımız, bu yaz sıcağında bile devam ediyor. Yavrularımızın, Allah ve Resulünü daha iyi tanıması, kişiliğinin inşası, ahlaki erdemlerin oluşması, anne ve babasına itaat etmesi, bu topraklardaki medeniyet değerleriyle tanışması ve buluşmasının tam adresidir imam hatip liseleri." şeklinde konuştu.

İzci, "Ortaokulu bitiren bir öğrencimiz imam hatip lisesini, özellikle de fen ve sosyal bilimler proje uygulayan imam hatip fen lisesini tercih etmelidir. Çünkü akademik başarı, yalnız başına bir değer ifade etmiyor. Bu ülkede ODTÜ'yü birincilikle bitirmiş bir kız çocuğumuz DHKP-C'den öldürüldü. Eğer sadece akademik başarı yalnız başına bir şey ifade etmiş olması olsaydı, bunun böyle olmaması gerekiyordu. Bundan dolayı önce insan, önce ahlak ve sonra da akademik başarı olmazsa olmazımızdır diyoruz." dedi.

"Çocukları mutlaka aldığımız yerden daha üst bir noktaya getiririz"

Öğrencilerin ilerleme kaydetmesi için çaba sarf ettiklerini belirten İzci, "Bu konuda da Adıyaman ilinde iddialıyız. Çocukları mutlaka aldığımız yerden daha iyi bir yere getiririz. Bunun sözünü veriyoruz. İnşallah, bu bölgenin en iyi imam hatibi, Türkiye'nin de en iyi İmam hatipleri arasında gireceğiz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

https://ilkha.com/egitim/ihl-yoneticisi-izci-ihl-ler-degerlerimizle-tanismanin-tam-adresidir-132202