Adıyaman'da Covid-19 vaka sayısında artış gözlemlendi


Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirus'un Türkiye'de 10 Mart 2020 tarihinde bir vakayla görülmesinin ardından çeşitli önlemler alındı.

post

 Adıyaman    16.07.2020 14:29:32    Bu İçerik 3037 kez görüntülendi.


Maske, sosyal mesafe ve bazı toplumsal etkinliklere getirilen kısıtlamaların 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren gevşetilmesinin ardından Adıyaman'da vaka sayısında artış yaşandı.

Özellikle düğün ve taziyelerde bir araya gelinmesiyle bulaşma riski artan Covid-19 hakkında Adıyaman Valiliğinden yapılan açıklamada "Küresel bir salgın olan Coronavirus salgını ile mücadelemiz devam ediyor. İlimiz genelinde son günlerde pozitif vakalarda öngörümüzün ötesinde bir artış gözlenmektedir. Maalesef bu eğilim artarak devam etmektedir. Coronavirus salgını ile mücadelede elde ettiğimiz kazanımları ne yazık ki yapılan düğün, nişan, taziye, akraba, eş ve dost ziyaretleriyle tehlikeye atıyoruz. Bu törenlerde fiziki mesafe kuralı başta olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği ve toplum sağlığının riske atıldığı görülmektedir. Bugüne kadar yapılan başarılı çalışmaların boşa gitmemesi ve daha kati tedbirlerin uygulanması zarureti doğmaması için vatandaşlarımızın rehavete kapılmadan daha dikkatli olması, maskesiz sokağa kesinlikle çıkmaması, bunun yanında el hijyenine ve sosyal mesafe kurallarına titizlikle uyulması önem arz etmektedir. " denildi.

Yapılan açıklamanın devamında "Bu çerçevede, İl Pandemi ve İl Hıfzıssıhha Kurulunun almış olduğu kararlar ve tedbirlere uyma konusunda vatandaşlarımızın göstereceği gayret genel durumu olumlu yönde değiştirecektir. Vatandaşlarımızın sevinçlerini acıya dönüştürmemeleri için alınan kurallara uyulmasını, kurallara riayet kendimize olduğu kadar yakınlarımıza ve diğer insanlara duyduğumuz saygının göstergesidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadeleri kullanıldı. (İLKHA)
 

https://ilkha.com/saglikyasam/adiyaman-da-covid-19-vaka-sayisinda-artis-gozlemlendi-131766