Şehitler Kervanı Platform Başkanı Çelik: “Susa izzetin ve imanın yeniden yazıldığı yerdir”


26 Haziran 1992’de Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Yolaç (Susa) (o tarihlerde köy statüsünde idi) mahallesinde, PKK’nin camide 10 Müslümanı katletmesinin üzerinden 28 sene geçti.

post

 Adıyaman    25.06.2020 10:36:27    Bu İçerik 131 kez görüntülendi.

 


Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı olan Yolaç (Susa) mahalle mescidinde ibadet eden Müslümanlar, 26 Haziran 1992 tarihinde, yatsı namazından sonra cami avlusunda PKK tarafından kurşuna dizilmiş, katliamda 10 Müslüman mazlumca şehit edilirken, 4 kişi de yaralanmıştı.

Mahalleye asker elbisesi giyerek giriş yapan PKK'li grup, necis ayakkabılarıyla Susa camiini basmış, yatsı namazı sonrası siyer anlatılmak üzere bir araya gelen 10 mazlum köylüyü hedefe almıştı. Başta Şehid Hüseyin Çetinkaya olmak üzere birkaç Müslümanı kaçırmak isteyen PKK, izzetli direniş karşısında her zaman olduğu gibi alçak yüzlerini sergileyerek oradaki Müslümanları kurşuna dizmişti.

Katliamın 28’inci yıl dönümü münasebetiyle açıklamalarda bulunan Şehitler Kervanı Platformu Başkanı Ömer Çelik, o gece yaşanan olayı özetleyerek şunları söyledi:

“Susa, İzzetin ve imanın yeniden yazıldığı yerdir. 1992’de mürted örgüt PKK tarafından bir gece köy basılır, camide Kur’an dersi veren, Peygamberimiz'in (Aleyhisselatu vesselam) mübarek hayatını anlatan, cami gençlerinin ve cemaatinin toplanıp Allah’ı andığı ve de zikrettiği bir gecede zalimler asker kılığına girerek camiyi basarlar ve orada kardeşlerimizi şehit ederler.”

“Şehid olan kardeşlerimizin hepsi şehadete âşık insanlardı”

Cami müdavimlerinin PKK karşısındaki dik duruşlarına değinen Çelik, “Onlar, izzetli bir direniş gösterdiler, asla zillete boyun eğecek hiçbir davranış göstermediler. Çünkü hepsinin hayatına baktığımızda, gerek yakınları ve gerekse şahsiyetlerine vakıf olan kardeşlerimiz olsun, şehit olan kardeşlerimizin hepsi şehadete âşık insanlardılar. Hepsi şehit olabilmek için birbirilerine dua ediyorlardı. Cenab-ı Allah da onları o samimiyetine ve ihlasına binaen herkese nasip etmediği yüce şehadet makamını bu kardeşlerimize nasip etti.” dedi.

Şehadet kavramına vurgu yapan Çelik, “Peygamberimizin buyurduğu üzere bu dinin zirvesi mücadele ve cihaddır. Cihadın neticesi de şehadettir. Yüce Rabbimiz; Kur’an-ı Kerim’de şehidlerin ölmediğini, diri olduğunu, Allah katında rızıklandırıldığını ve kendisinden sonra geride kalan kardeşlerine de hiçbir korkunun olmadığını müjdeler.”ifadelerini kullandı.

https://ilkha.com/guncel/sehitler-kervani-platform-baskani-celik-susa-izzetin-ve-imanin-yeniden-yazildigi-yerdir-129650