Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Ruhu konulu Program Düzenlendi


Adıyaman İl Müftülüğü tarafından düzenlenen "Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Ruhu" programında İslam ümmetinin vahdete olan ihtiyacı vurgulandı.

post

 Adıyaman    25.03.2019 09:05:51    Bu İçerik 406 kez görüntülendi.

07.10.22

 


Adıyaman İl Müftülüğü tarafından "Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Ruhu" konulu program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Program şiir, ezgi, tiyatro gösterimi, İl Müftüsü Mehmet Taşçı'nın konuşması ve yapılan duayla son buldu.

Türkiye geneli liseler arası Çanakkale konulu şiir yarışmasında İl birincisi olan Nazlıcan Boynukara'ya program esnasında ödülü takdim edildi.

Çanakkale ruhuna yeniden sahip olunması gerektiğinin altını çizen Mehmet Taşçı "Çanakkale'de ümmet, yekvücut olmuş küffar ordusuna karşı İslam'ın son kalesini tüm varlığıyla savundu. Bugün Çanakkale'de dedelerimizin bize miras olarak bıraktığı ümmet olma şuuruna çok muhtacız. Rabbim bize o şanlı günleri yeniden sahip olmayı nasip etsin. Çanakkale tüm imkânsızlıklara ve saldırılara karşı İman'ın gücünü ortaya koyan ecdadımız, Türkü'yle, Kürdü'yle, Arab'ıyla, Acem'iyle yekvücut olmuş İslam'ın izzetini muhafaza etmiştir." dedi.

Taşçı, "Çanakkale geçilmez.' diyerek o mübarek kanlarını İslam uğruna akıtan ecdadımızın tarih yazdığı bir yerdir Çanakkale. Öyle şanlı bir tarih ki altın harflerle tarihe kazılması gereken bir destandır. Allah'ın yardımının apaçık bir şekilde Müslümanların yanında olduğunu gösteren bir mücadeleydi. Yalın ayaklarıyla cepheye koşan Mehmetlerimizin, onlara dua eden elleri öpülesi annelerimizin, on beş yaşındaki çocukların şanlı direnişiydi." ifadelerini kullandı. (Cemil Özdaş - İLKHA)
Kaynak: https://ilkha.com/haber/93840/canakkale-birligin-kardesligin-ve-imanin-zaferidir