Adıyaman Kent Konseyi: Tarihi Roma Çeşmesi bakımsızlıktan kurtarılmalı


Adıyaman Kent Konseyi yürütme kurulu üyeleri, şehre 5 kilometre uzaklıktaki tarihi Roma Çeşmesinin bakımsızlığına ve ilgisizliğine dikkat çekmek için çeşmenin yanında basın açıklaması yaptı.

post

 Adıyaman    22.06.2020 13:50:18    Bu İçerik 24 kez görüntülendi.


CEMİL ÖZDAŞ ADIYAMAN

Adıyaman Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Murat Gökhan Dalyan, tarihi Roma Çeşmesinin merkez Pirin (Örenli) Mahallesinde bulunan Perre antik kenti sınırları içerisinde bulunduğunu söyledi.

Dalyan, "Bilindiği gibi Perre, Kommagene Krallığının 5 büyük şehrinden biridir. Başkent Samosata ile Melitene (Malatya) arasında yer alan bir uğrak yeridir. Antik Roma kaynaklarında suyunun güzelliğinden bahsedilmekte olup, kervanlar, yolcular ve ordular tarafından dinlenme yeri olarak kullanıldığı anlatılmaktadır. Bahsedilen suyun aktığı Roma Çeşmesi şu an yanında bulunduğumuz çeşmedir. Böylesi tarihi öneme sahip Roma Çeşmesinin bugün içinde bulunduğu durum bizleri üzmektedir. Bakımsız ve ilgisiz bir şekilde zamanın ve insanların tahribatına terk edilmiş durumdadır. Çeşmenin içinde bulunduğu bu bakımsızlık nedeniyle ziyaretçiler buraya gelmek istememekte, gelenler de pişman olmaktadır." dedi.

Tarihi çeşmenin bir an önce restore edilerek yeniden canlandırılması gerektiğini belirten Dalyan, "Adıyaman Kent Konseyi olarak; hem tarihi bir değer, hem turistik bir zenginlik hem de kültürel bir varlık olan bu çeşmesinin bir an önce bakıma alınarak, etrafının insanların ziyaretine uygun bir hale getirilmesini istiyoruz. Daha önce defalarca basında yer alan bu duruma yetkililerin ilgisine ve dikkatine sunarken, konuya bir an önce el atılmasını, turizmimize kazandırılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Çeşmenin tarihi bir adla adlandırılması gerektiğine de vurgu yapan Dalyan, "Antik Roma kaynaklarında güzelliğinden bahsedilen su ile alakalı olarak bir de öneride bulunmak istiyoruz. Bu suyun tarihi önemini de dikkate alarak, kaynağı ıslah edilerek şişeleme yoluyla değerlendirilmesi mümkün olabilir. Roma Çeşmesi adı ve 2 bin yıldır değişmeyen lezzet ya da iki bin yıldır akan lezzet tanıtımıyla bu çalışmanın ilgi göreceğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.(İLKHA)

https://ilkha.com/guncel/adiyaman-kent-konseyi-tarihi-roma-cesmesi-bakimsizliktan-kurtarilmali-129311