Reklamı Geç
Advert
Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü basınla bir araya geldi
Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, basın ile bir araya gelerek Adıyaman'daki eğitim kurumları ve eğitimcilerin istatistiki bilgileri ve okullardaki bazı projeler hakkında bilgilendirme yaptı.
Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü basınla bir araya geldi

Bir otelin toplantı salonunda basın ile bir araya gelen Alagöz, Adıyaman'daki anaokul, ilkokul ortaokul, lise ve özel eğitim kurumlarının sayıları ile binaların fiziki şartları ve öğrencilerin EDEB projesi kapsamında özlerine dönüşleri hakkında bilgi verdi.

Alagöz, "2018-2019 eğitim-öğretim yılında; 46 bağımsız anaokulu, 428 ilkokul, 208 ortaokul, 100 lise ve dengi okul olmak üzere toplam 782 resmi ve özel okulda eğitim-öğretim yapılmaktadır. 782 okulda toplamda 5 bin 827 derslik var ve derslik başına düşen öğrenci sayısı ise 26'dır. 8 bin 237 şubenin bulunduğu Adıyaman'da şube başına ise 19 öğrenci düşmektedir. 153 bin 872 öğrencinin bulunduğu ilde öğretmen başına 16 öğrenci düşmektedir." dedi.

Türkiye'deki okullaşma oranının ilkokullarda yüzde 96,86, ortaokullarda ise yüzde 95,39 olduğunu aktaran Alagöz, Adıyaman'da okullaşma oranının ise ilkokullarda 97,27, ortaokullarda yüzde 95,39 olduğunu açıkladı.

"İl geneleninde kadrolu ve sözleşmeli 9 bin 19 öğretmenin bulunurken 491 ücretli öğretmen de dönemsel olarak görev yapmaktadır. Bunun yanında ilde 778 öğretmen ihtiyacı var." diyen Alagöz, taşımalı eğitim ve yemek giderleri hakkında bilgi verdi.

Alagöz, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı birinci dönemde taşımalı eğitim için ödenen ücretin 42 milyon 863 bin 325 lira, yemek için 13 milyon 334 bin 729 lira olduğunu ifade etti.

"EDEP projesi ile öğrencilere manevi değerler verilmeye çalışılıyor"

EDEP projesi kapsamında birçok etkinlik düzenlediklerini dile getiren Alagöz, proje hakkında "İmam hatip ortaokullarında yürütülen projede, namaz kılmayı özendirmek amacıyla namaz vakitlerini gösterir ağaç resmi her vakitte boyanarak ilerleme ölçülecek. Ayrıca proje, eTwinning üzerinden de yürütülecektir. Bağımlılıkla Mücadele Projesi, Valiliğimiz Koordinatörlüğünde, Emniyet-Jandarma ve RAM iş birliği ile her türlü bağımlılıkla mücadele faaliyetleri yürütülmektedir. Adıyaman Okuyor Projesi ile kitap okuma faaliyetleri yapılacak, faaliyet sonunda her okul kendi sınavını sene sonunda yapacaktır." ifadelerini kullandı.

"3 okulda hafızlık eğitimi verilmekte"

Hafızlık projeleri hakkında da bilgi veren Alagöz, "Adıyaman'da Şehit Fazıl Gürs İmam Hatip Ortaokulunda 173 öğrenci hafızlık için eğitim alırken bunlardan 23 tanesi şu an hafızlık eğitimini tamamlamış. Besni ilçesinde, Besni İmam Hatip Ortaokulunda 71 öğrenci hafızlık eğitimi alırken 11 öğrenci şu an eğitimini tamamladı. Kâhta ilçesindeki Turgut Özal İmam Hatip Ortaokulu 25 öğrenci hafızlık eğitimini almaya devam etmektedir." dedi. (Cemil Özdaş -İLKHA)

Meteorolojiden uyarı! Bazı bölgelerde sıcaklar artıyor

Meteorolojiden uyarı! Bazı bölgelerde sıcaklar artıyor

Kategori: Adıyaman
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-