Reklamı Geç
Advert
Ayakkabıcı esnafı tarihi eserlere olan ilgisiyle dikkat çekiyor
Çocukluğundan bu yana ilgi duyduğu antika eşyaları manevi değerinden dolayı toplamaya başlayan ayakkabıcı esnafı, topladığı yüzlerce tarihi eşyayı iş yerinde sergiliyor.
Ayakkabıcı esnafı tarihi eserlere olan ilgisiyle dikkat çekiyor

Topladığı saat, lamba, tesbih, para, oyuncak, çarık, şamdan ve plak gibi yüzlerce tarihi eşyayı küçük iş yerinde sergileyen Yaşar Taşcan, bu şekilde tarihi eşyalara sahip çıkmaya çalışıyor.

Çocukluktan beri tarihi malzemelere ilgisi olduğunu dile getiren Taşcan, antika eşyalarının yanında çok değerli olduğunu söyledi.

Taşcan, "Babam çiftçiydi ondan dolayı burada sergilediğimiz şeyler genellikle kullanılan şeylerdir. Bu ilgim atamdan kalmadır, benim için bu eşyaların manevi değeri çok büyüktür. Onları satmıyorum, parayla alınacak bir şey değildir. Benim için maddi değerlerinin bir önemi yoktur. Bazılarını arkadaşlarımdan aldım, evimiz de vardı zaman içerisinde topladım bunlar marketlerde alınacak şeyler değildir.” ifadelerini kullandı.

Toplayıp sergilediklerinin malzemelerin geneli yöresel olan aletlerin parasal olarak bir karşılığının olamayacağını söyleyen Taşcan, "Bunlar bana satar mısın? diyen oluyor. Ben satmıyorum. Ben bu işi seviyorum. Evimde bulundurmuyorum, dükkânımda sergiliyorum." dedi.

Sergilediği her bir çıngırağın sesinin ayrı olmasının da bir manada taşıdığını söyleyen Taşcan, yumuşak ses çıkaran çıngıraklar koyunların boyunlarına takılır iken, daha gür ses çıkaran çıngırağın ise büyükbaş hayvanların boynuna takıldığını ifade etti. (Cemil Özdaş - İLKHA)   

Kategori: Adıyaman
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-