Reklamı Geç
Advert
O’nu hayatın her alanında varlığı ile hissetmeliyiz
HÜDA PAR Adıyaman İl Başkanı Ali Çelik Mevlit Kandili münasebeti ile bir mesaj yayımlayandı. Mesaj da Hz. Peygamberi anlamanın anmaktan öncelikli olduğuna değindi.
O’nu hayatın her alanında varlığı ile hissetmeliyiz

Mevlid Kandilinin hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Çelik, “ Öncelikle âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)’in viladeti nedeni şile idrak edeceğimiz Mevlit Kandilinin tüm İslam âlemi için hayırlı olmasını temenni ederim. Yüce Rabbimiz bizleri Hz. Muhammed (sav)’ hakkı ile anlayan ve tanıyan Müslümanların Zümresinden eylesin.

Gelişi ile yeryüzünü zülamatlı karanlıklardan alıkoyup, insanlığı nurlu sabahlara çıkaran bir Peygamberin ümmetinin bugün içinde bulunduğu maalesef içler açısı bir durumdur.

Ümmet bugün Hz peygamberi hakkı ile anlayamadığı için İslam ülkelerinde ne yazık ki kan ve gözyaşı hâkim. Hz. Peygamberi anlamak O’nu hayatın her alanında kendisine rehber edinmek ve O’nu hayatın her alanında yaşanır kılınabilmek adına çaba ve gayret sarf etmek ile olur.” Dedi.

Anmak ayrı anlamak ayrıdır, anmanın anlamaya dönüşmesi gerektiğinin altını çizen Çelik daha sonra şöyle devam etti: “Mevlit programlarımızı anmaktan daha ziyade anlamaya yönelik olarak düzenlememiz gerekiyor. Yoksa sadece anma anlamında programlar yapılır ise bu şekilde ki bir anlayış Hz Muhammed (sav)’i hayatın belli bir kısmına hapsetmiş olacağız. Fakat O’nu anlamaya yönelik bir çaba ve gayretin içerisine girer isek O’nu hayatın her alanında varlığı ile hissederiz.

Çünkü Hz. Peygamber hayatın her safhasında ve alanında var olmuş ve sahabelerini de bu anlamda birer öğretmen olarak yetiştirmiştir. Siyasi alanda, ekonomik alanda, eğitim alanında ve daha birçok alanda toplumun içerisinde olmuş ve anlamda ümmetini de bu sahalarda çalıma yapması adına ciddi teşviklerde bulunmuştur.

Ancak maalesef bugün Hz. Peygamberi ve Müslümanları sadece hayatın belli bir alanına sıkıştırmaya çalışan zihniyet Müslümanları toplumun etkin alanlarından alıkoyma adına İslam ile siyasetin işi olmaz, bir Müslüman bu gibi alanlarda ne işi var gibi kavram kelimeler ile toplum içerisinde anlamsız tartışmalara sebebiyet vermektedirler.”

Hz. Peygamber hayatın her alanında var olmuştur. O’nu sadece belirli bir alan sıkıştırmak Müslümanları sosyal hayatın kenarına itmektir değerlendirmesinde bulunan Çelik, “Oysaki Hz. Peygamber siyasi anlamda Dünya’ya yön vermiş. Zalimlerin zorbaların ve eli kanlı katillerin saltanatlarını yer ile yeksan etmiş. Ordunun başında komutan, yönetimde devlet reisi, ailede iyi bir baba ve eş, sokakta nadide bir vatandaş, kürsüde imam, bunu çoğaltabiliriz. Biz şimdi Hz. Peygamber hayatın hangi alanında yok diyeceğiz. Böyle bir şey söyleyebilmemiz mümkün mü?  Allah Resulünü biz şimdi hayatın belli bir alanında alıkoyarsak hayatın aksamasını nasıl ve ne ile tamam engelleyeceğiz.

Bunun için Müslümanlara düşen Allah Resulünü hayatın her alanında taklit ve takip etmektir. Bunun ile beraber mevlit programlarını anlamaya yönelik çaba içerisine girmenin gayreti içerisinde olmanın tüm Müslümanlar için olmasa olmazlardan olması gerekiyor. Bu duygu ve düşüncüler ile tekrardan tüm İslam âleminin Mevlit-i Nebi etkinliklerini hayırlara vesile olmasını dilerim.” Mesajını verdi. (AdiyamanBasin)

Kategori: Adıyaman
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-