Turizm Okulu Hizmet İçi Eğitim Merkezi olmasın


Adıyaman Cumhuriyet Mahallesi Karadağ dibinde kurulan ve Turizm ve Otelcilik Uygulama Okulu olarak faaliyet verecek olan okulun, Hizmet İçi Eğitim Merkezi'ne dönüştürülecek olmasına muhtarlardan tepki geldi.

post

 Adıyaman    09.01.2020 19:41:43    Bu İçerik 139 kez görüntülendi.


Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş, dernek yönetim kurulu ve üyeleri Turizm ve Otelcilik Uygulama Okulu'nun iki müdürlük için işlevi dışında kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Henüz yapımı tamamlanmayan okul binası önünde bir araya gelen Muhtarlar adına dernek başkanı Abdulkadir Geylani Taş bir açıklama yaptı.

Taş Adıyaman'ın gençleri ve geleceği için toplandıklarını belirterek "Bugün muhtarlar olarak Adıyaman Perre Teknik Lisesi'nde bir araya gelmemizin sebebi, gençlerimiz ve çocuklarımız içindir. Herhangi bir art niyetimiz yoktur. Seçilmiş muhtarlar olarak Adıyaman'a hizmet etmek için elimizi değil, gövdemizi de taşın altına koymaya hazırız." dedi.


"50 milyon lira tutarında bir para harcandı"

Okulun yapımı için çok büyük miktarda paranın harcandığına değinen Taş, "Yaklaşık 350 öğrencimizin öğrenim göreceği okulumuz, tam olarak bitmediği için bu öğrencilerimiz şu anda Ticaret Lisesinde ortak öğrenim görmektedirler. Yaklaşık 50 milyon lira tutarında bir para harcandı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, ilimiz haricinde olmayan bir yatırımdır bu. 'Turizm ve Otelcilik Uygulama Okulu' ismi ile yapılan bu tesis birçok öğrencimizin turizm sektörüne kazandırılmasına katkı sağlayacaktır. Turizm ile ilgili eğitim alabileceği, meslek sahibi olabileceği bir yatırımdır." ifadelerini kullandı.

"Müdürün kim olacağı bizim umurumuzda değil"

Okul müdürünün kim olacağının bir öneminin olmadığını dile getiren Taş "Buranın müdürünün kim olacağı bizim umurumuzda değil. Fakat birilerinin buraya müdür olabilmek için buranın statüsünü değiştirmek ve bu kapsamından çıkarıp Hizmet içi Eğitim Merkezi haline getirmek için uğraştıklarını duyuyoruz. Kimsenin bu yanlışa alet olmamasını, planlandığı gibi buranın Turizm ve Otelcilik Uygulama Okulu olarak açılmasını istiyoruz. Statüsünü değiştirip birilerini de müdür yapmak gibi bir düşünce varsa, bu resmen Adıyaman'a bir ihanettir. Şiddetle bunun karşısındayız. Buna Adıyaman müsaade etmeyecektir, bütün kamu tarafından bunun bilinmesi lazımdır." şeklinde konuştu.

"Turizm Liseleri için uygulama otelleri, eğitim-öğretimin en önemli ayağı olup başlı başına bir okul niteliğindedir. Uygulama otelleri olmadan Turizm Lisesi düşünülemez. Buradan mezun olan öğrencilerimiz iş sahibi olacak ve ayakları üzerinde durabileceklerdir. Ayda 5-6 bin lira para kazanacak olan bir öğrenci annesini, babasını ırgatlığa göndermez. Irgat kenti olmaktan bir an önce kurtulmamız gerekiyor. Birileri buranın Hizmet içi Eğitim Okulu olarak kullanılmasını talep ediyor. Biz hizmet içi eğitime karşı değiliz ama buranın hizmet içi eğitim olarak kullanılmasından yana da değiliz. Hizmet içi Eğitim için başka binalar yapılabilir." diyen dernek başkanı son olarak,

"Buradan Sayın Valimize, Milli Eğitim Müdürümüze ve yetkililere sesleniyoruz. Bu okul hepimizin parası ile yapıldı, heba etmeyin. Öğretmenlerimiz yine burada hizmet içi eğitimlerine devam etsinler. Biz buna karşı değiliz. Adıyaman'ın her türlü güzelliğinin yanındayız ama lütfen öğrencilerimizin geleceği ile oynamayın, öğrencilerimizin okullarına karışmayın, hizmet etmelerine, onların bir şeyler öğrenmelerine karışmayın." ifadelerini kullandı. (Cemil Özdaş - İLKHA)

https://ilkha.com/egitim/turizm-okulu-hizmet-ici-egitim-merkezi-olmasin-112664