Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’nin otomobili pek çok sektörün de ateşleyicisi olacaktır


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Otomobili Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, "Türkiye’nin otomobili projesindeki teknoloji birikimimiz, diğer pek çok sektörün de önünü açacak, aynı zamanda ateşleyicisi olacaktır." dedi.

post

 Teknoloji    27.12.2019 22:05:40    Bu İçerik 13304 kez görüntülendi.

07.10.22

 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze'de Bilişim Vadisi’nin resmî açılış töreni ile Türkiye’nin Otomobili Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, "Biz bu tarihî günde iki mega projeyi aynı anda hayata geçiriyoruz" açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hem Bilişim Vadimizin resmî açılışını gerçekleştiriyor hem de otomobilimizin ön gösterim araçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Bu vesileyle, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başta olmak üzere Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun tüm üyelerine, projede emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum." diye ekledi.

"Sanayimizi tüm unsurlarıyla bir sonraki çağa hazırlamak istiyoruz"

Türkiye’nin yerli ve millî otomobil arayışının yeni olmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlk yerli otomobil denemesi olan Devrim’in hikâyesi, aynı zamanda bize hayallerimizin nasıl kâbusa dönüştürüldüğünün de örneğidir. Daha önce uçak yapan, motor geliştiren, silah üreten müteşebbislerimizin başına ne gelmişse, Devrim otomobilinin başına da aynısı gelmiştir. Kimin adına çalıştığı, kimin sesi olduğu, kimin çıkarını koruduğu artık gün gibi aşikâr olan birileri çıkıp, diğer projeler gibi, bunun da hem psikolojik hem de fiili olarak sabote edildiğini görüyoruz." dedi.

Devrim otomobilinin benzini olmadığı için yolda kalmasını, projeyi boğma kampanyasına çevirenlerin, Türkiye’nin otomobili için de aynı şeyi yapmaya çalışacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ama bu kez izin vermeyeceğiz. Devrim otomobilinin önünü kesmeyi başardılar, ama şimdi yaptığımız devrin otomobilinin önünü, inşallah kesemeyecekler." şeklinde konuştu.

"Türkiye artık yeni teknolojilerin sadece pazarı değil, bunları geliştiren, üreten ve tüm dünyaya ihraç eden bir ülke hâline gelecektir" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz bu güce, iradeye, teknik bilgiye, insan gücüne sahibiz. Yeter ki kendimize güvenelim. Yeter ki kendimize inanalım."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yapay zekâ her alanda olduğu gibi otomobillerde de giderek öne çıkıyor. Sanayimizi tüm unsurlarıyla bir sonraki çağa şimdiden hazırlamak istiyoruz. Türkiye’nin otomobili projesindeki teknoloji birikimimiz, diğer pek çok sektörün de önünü açacak, aynı zamanda ateşleyicisi olacaktır. Bunun için hata yapma lüksümüz yoktur." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbimin izniyle Türkiye önümüzdeki dönemin yükselen değeri, attığı adımlar merakla takip edilen ülkesi olacaktır. Kendimize inandığımızda, kendimize güvendiğimizde aşamayacağımız hiçbir engel bulunmuyor” diyerek projede yer alan şirketleri ve ekibi tebrik etti.

Konuşmasının ardından ses ve ışık şovlarıyla sahneye çıkan otomobilleri inceleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hava bugün böyle yağmurlu filan olmamış olsaydı şöyle bir Ankara yoluna çıkardık. Ama bugün sizlerle burada bunu paylaşalım dedik, inşallah daha sonra bir yolculuğumuz da olur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra yerli otomobilin SUV modelini bir süre kullandı. (İLKHA)

https://ilkha.com/siyaset/cumhurbaskani-erdogan-turkiyenin-otomobili-pek-cok-sektorun-de-atesleyicisi-olacaktir-111803