Adıyamanlılar katledilen küçük Hüseyin için yürüdü


Adıyamanlılar kaybolduktan üç gün sonra vücudunun farklı yerlerinden bıçaklanarak öldürülmüş halde bulunan 13 yaşındaki Hüseyin Nasrallah Çelik için sokağa indi. Öfkeli kalabalık Hüseyin'in katili için idam istedi. Kaynak: https://ilkha.com/haber/101971/adiyamanlilar-katledilen-kucuk-huseyin-icin-yurudu

post
 Adıyaman    07.08.2019 17:42:05    Bu İçerik 48 kez görüntülendi.


Katledilen Hüseyin için AGD Adıyaman Şubesi tarafından ikindi namazı sonrası Demokrasi Meydanı'nda basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasının yapılacağı yere doğru yürüyüşe geçen Adıyamanlılar, çocuk katillerine idam istedi.

Basın açıklamasına katılan küçük Hüseyin'in anne ve babası, çocuklarının Hazreti Hüseyin gibi katledildiğini, yüreklerinin yandığını haykırdılar.

Basın açıklamasını okuyan AGD Adıyaman Şube Başkanı Bedreddin Beyazkaya, "03 Ağustos Cumartesi günü Adıyaman'ı ve tüm duyarlı insanları yasa boğan çok acı bir olay yaşadık. Daha ömrünün baharında olan 13 yaşındaki Hüseyin Nasrullah Çelik kardeşimizin hunharca katledilişi hepimizi derinden yaraladı. Öncelikle Anadolu Gençlik Derneği olarak bir kez daha vefat eden kardeşimize Allah'tan rahmet, kederli ailesine de başsağlığı diliyoruz." dedi.

"Bu olay bize göstermiştir ki ahlaki değerleri öncelemeyen toplumlarda, insan yaşamını ve bedenini hiçe sayan bir zihniyetin ortaya çıkması kaçınılmazdır." diyen Beyazkaya, "Dolayısıyla bu tip toplumlarda büyük bir ahlaki sıkıntı yaşanmaktadır. Evrensel ahlaki değerler geri plana itilmiş sokağa kapitalist çıkar ve haz ilişkileri taşınmıştır. Başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere savunmasız görünen her insana karşı işlenen suçlar ve hak gaspları her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu tip cinayetlerin birden çok gerekçesi vardır. Meselenin psikolojik, sosyolojik, ekonomik, siyasi ve hukuki boyutu bir basın açıklamasına sığmayacak mahiyettedir. Başta çocuk tacizleri ve cinayetleri olmak üzere savunmasız görülen tüm gruplara karşı işlenen suçları önleyecek gerekli ve yeterli tedbirlerin henüz alınmamış olması toplum vicdanını derinden yaralamaktadır." ifadelerini kullandı.

"Bu mesele, insanım diyen herkesi ilgilendiren bir meseledir"

Bu tür canice olayların bütün insanlığın ortak sorunu olduğunu belirten Beyazkaya, "İyi bilinmelidir ki; bu konu sadece Adıyaman merkez ilçenin ya da ülkemizin bir meselesi değildir. Bu mesele, insanlığın ortak vicdanını kanatan ve insanım diyen herkesi ilgilendiren bir meseledir. Bu konunun ciddi bir şekilde ele alınması ve öncelenmesi, toplumsal barış ve huzur ortamının tesis ve devamlılığı için elzemdir. Yetki ve sorumluluk sahibi herkesin başta hukuki düzenlemeleri caydırıcı yaptırımları ve meselenin diğer tüm yönlerini tekrar gözden geçirmeleri gerekir. Bu suçların önüne geçilebilmesi için Hüseyin Nasrullah Çelik kardeşimiz için geç kalınmış olsa da bu suçların tekrar işlenmemesi için siyasetten hukuka eğitimden televizyon dizilerine ders kitaplarından bilişim teknolojilerine her alanda gereken çalışmalar yapılmalıdır. Bu konuda insanımız ve toplumumuz bu acıları tekrar tekrar yaşamamalıdır. Toplumsal infiale sebebiyet vermeden duyarlılık sahibi insanların talepleri dikkate alınmalıdır. Çünkü bu alanda toplumda büyük bir konsensüs sağlanmıştır." şeklinde konuştu.

Annelerin çocuklarının güvenle dolaşmasını arzuladığını belirten Beyazkaya, son olarak şunları söyledi:

"Bu nedenle her türlü sapmaya ve şiddete karşı gerekli düzenlemeler yapılmalı toplumsal bilinç artırılmalıdır. Konunun uzmanları bir araya gelinmeli, bilimsel veriler ışığında yapılacak yasal düzenlemelerle sapkınlıkların ve şiddetin önüne geçecek tedbirler alınmalıdır. Sapmalara ve şiddete karşı yapılacak yasal düzenlemeler caydırıcı olmalıdır. Bu nedenle Anadolu Gençlik Derneği olarak buradan tüm yetkililere konunun önemine binaen yeniden çağrıda bulunuyoruz ve diyoruz ki; ne olur geliniz bu konuda zaman kaybetmeden atılacak tüm adımları atınız. Halkımızın taleplerini dikkate alarak çözümler üretiniz." (Cemil Özdaş - İLKHA)

Kaynak: https://ilkha.com/haber/101971/adiyamanlilar-katledilen-kucuk-huseyin-icin-yurudu 

adiyamanlilar-katledilen-kucuk-huseyin-icin-yurudu