Kurban satıcıları artan yem fiyatlarına tepkili


​Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla Adıyaman Canlı Hayvan Pazarında kurbanlıklar yerlerini alırken kurban satıcıları, artan yem fiyatlarının kendilerini mağdur ettiğini dile getirdiler.

post
 Adıyaman    07.08.2019 17:34:14    Bu İçerik 35 kez görüntülendi.


Adıyaman Canlı Hayvan Pazarında başlayan kurbanlık satışlarında küçükbaş kurbanlıkların fiyatı bin ile bin 500 TL arasında değişirken, büyükbaş kurbanlıkların fiyatı ise 6 bin TL’den başlayıp 18 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Vatandaşlar kurbanlık fiyatlarını yüksek bulurken hayvan sahipleri ise yem fiyatlarından şikâyetçi.

Yıllardır hayvan satıcılığı yaptığını dile getiren Ramazan Koyuncu, vatandaşların kurban alımı için son günleri tercih ettiğini belirtti.

Koyuncu, "Hayvan fiyatlarında bir değişim olmamış; bu sene geçen seneye göre ucuzdurlar. Ama yem fiyatları yüksektir. Bundan dolayı köylü hep zarar ediyor. Devletin bunu düşünmesi lazımdır. Yem ucuzlamasa kâr kalmıyor. Bizler satıcı olarak herhangi bir fırsatçılık yapmıyoruz. Bu hayvanlar kurbandan önce de aynı fiyata gidiyordu. Vatandaşlar bayramın birinci veya ikinci günü fiyatların daha çok düşeceğini düşünerek kurbanlık alımını o günlere saklıyor. Belli bir piyasa yok, belki fiyatlar daha da artacaktır. Şu an en ucuz kurbanlıklar Adıyaman'dadır. Köylü artık hayvan beslemiyor." dedi.

Ali Çakmak ise vatandaşın hayvan fiyatlarından, esnafınsa yem fiyatlarından şikâyetti olduğunu ifade ederek, "Yemim torbası 100 lira olmuş durumda. Yem fiyatları düşmese fakir fukara et yiyemez, esnaf da satış yapamaz. Hayvanlar dışarıdan geldiği sürece bu vaziyet bu şekilde devam edecektir. Köylü durumundan memnun değildir. Yurt dışından hayvan geldikçe Türkiye'nin durumu iyi olmaz." ifadelerini kullandı.

35 yıldır küçükbaş hayvan sattığını belirten Mustafa Koçak da "Geçen seneye göre yem fiyatı iki katı arttı. Küçük baş kurban fiyatları bin ile bin 500 TL arası değişiyor. Yemin torbası 100 lira samanın tonu bin lira olmuş." şeklinde konuştu. (Cemil Özdaş - İLKHA)

Kaynak: https://ilkha.com/haber/101405/kurban-saticilari-artan-yem-fiyatlarina-tepkili 

kurban-saticilari-artan-yem-fiyatlarina-tepkili