Müftü Haliloğlu'ndan anız yakma uyarısı


Adıyaman İl Müftüsü Dr. Mevlüt Haliloğlu, insanın yaşamı için verilen her şey insanlara emanet edildiği gibi doğal yaşam alanlarının da emanet olduğunu kaydetti.

post

 Güncel    10.07.2024 10:26:47    Bu İçerik 46 kez görüntülendi.

07.10.22

 


CEMİL ÖZDAŞ

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan orman ve anız yangınların beraberinde ekili alan ve yaşam alanlarına da zarar verdiğine dikkat çeken Haliloğlu, ateş yakma konusunda daha dikkatli olunması gerektiğine vurgu yaptı.

"Bir canlının hayatına son vermiş oluyoruz"

Anız yakmanın zararlarına değinen Haliloğlu, yakılan anızların sadece yandığı alanla sınırlı kalmadığını doğadaki bir çok canlının hayatına son verdiğini ve büyük zararlara yol açtığına vurgu yaptı.

Haliloğlu, "Bizlere teslim edildiği şekliyle o emaneti bizim de sonraki nesillere teslim etmek gibi bir sorumluluğumuz var. İnsanlara zararı olmayan, insanın ölümüne sebebiyet vermeyen tabiattaki canlıları herhangi bir şekilde öldürmek, telef etmek, onların ölümüne sebebiyet vermek, aynı derecede dinen günahtır. İşte bu açıdan anız yakmak günahtır. Anız yakınca o anızın içerisinde canlılar vardır. Bilerek veya bilmeyerek o canlıları yakmış, öldürmüş oluyoruz. Dinen suç işlemiş oluyoruz. Bir canlının hayatına son vermiş oluyoruz." dedi.

"Anız yakmak caiz değil"

Anız yakmanın İslami ölçülere uymadığına değinen Haliloğlu, "Anız yakmak kesinlikle dinen caiz değil ve hatta haramdır. Bu hususta bütün çiftçi kardeşlerime uyarıda bulunuyorum. Anız yakarak hem toprağa zarar veriyorlar, hem topraktaki canlılara hem de hava kirliliğine sebep oluyorlar." ifadelerini kullandı. (İLKHA)


YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

ADIYAMAN MÜFTÜSÜ ANIZ DOĞAL YAŞAM ADIYAMAN