"Kurban hayrın yayılmasına vesile olan müstesna bir ibadettir"


Adıyaman'da, Kurban Bayramı namazında kurban kesmenin önemi, birlik ve beraberliğin yanı sıra Filistin'de yaşanan katliama vurgu yapıldı.

post

 Güncel    16.06.2024 06:57:18    Bu İçerik 1914 kez görüntülendi.

07.10.22

 


CEMİL ÖZDAŞ

Adıyaman Emir Sultan Camii'nde kılınan bayram namazının adından minbere çıkan İmam Hatib Ahmet Hakan Tunç, Müslümanlar için bayramın önemine değindi.

Tunç, "Muhterem Müslümanlar! Bizleri yoktan var eden, imanla şereflendiren ve bizlere bir kez daha bayram sevincini yaşatan Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun. Hazreti İbrâhim'in sadakatini, Hazreti Hâcer'in samimiyetini, Hazreti İsmâil'in teslimiyetini bize bayram olarak miras bırakan Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa’ya salât ve selam olsun. Allah’ın selamı, rahmeti, ikram ve inayeti üzerimize olsun. Bayramımız mübarek olsun." dedi.

"Rabbimizin divanına durduk"

"Aziz Müminler! Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bir Kurban Bayramı sabahında müminlere şöyle seslenmiştir, 'Bugün ilk işimiz, bayram namazı kılmak, sonra dönüp kurban kesmektir." diyen Tunç, şöyle devam etti:

"Kim böyle yaparsa sünnetimize uymuş olur.'  Bugün, bizler de Allah Resûlü'nün (Sallallahu Aleyhi Vesellem) sünnetini ihya etmek üzere bir araya geldik. Dünyalık bütün makamlardan sıyrılarak omuz omuza verdik, Rabbimizin divanına durduk. Bayram namazımızı hep birlikte huşu içinde eda ettik elhamdülillah. Birazdan da bizleri Rabbimize yaklaştıracak, O’nun rızasına ulaştıracak olan kurbanlarımızı besmeleler, tekbirler ve dualarla eda edeceğiz inşallah. Cenâb-ı Hak, bütün ibadetlerimizi dergâh-ı izzetinde kabul buyursun."

"Kurbanlarımıza şefkat ve merhametle muamele edelim"

Kurban edilecek hayvanlara şefkatle davranılması gerektiğin vurgu yapan Tunç, "Değerli Müslümanlar! Kurban, Allah’ın rızasını kazanmaya, rahmet ve mağfiretine mazhar olmaya, iyiliğin ve hayrın yayılmasına vesile olan müstesna bir ibadettir. Kurban, sadakat ve fedakârlığın sembolü, takva ve teslimiyetin nişanesidir. Öyleyse kurbanlarımıza şefkat ve merhametle muamele edelim. Kurban kesimini ehil ve liyakatli insanlara bırakalım. Çevre temizliğine özen gösterelim. 'Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlıkları belirlenen günlerde üzerlerine Allah’ın adını anarak eda etsinler. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.'  ayeti mucibince ihtiyaç sahibi kardeşlerimize kurban etinden ikram edelim. Gönüllerimiz arasındaki iyilik ve muhabbeti daha da güçlendirelim." ifadelerini kullandı.

"Bayramları, birbirimizden uzaklaştığımız tatil günleri olarak görmeyelim"

Bayramların manevi değerleri yaşatmaya vesile kılmak gerektiğine değinen Tunç, "Kıymetli Müminler! Bayramları, birbirimizden uzaklaştığımız tatil günleri olarak görmeyelim. Çünkü bayramlar; ailemiz, akraba, komşu ve dostlarımızla birlikte yaşandığında bereketlenir, gerçek anlamını bulur. O halde bayram günlerini vesile kılarak; büyüklerimizi, akraba ve komşularımızı ziyaret edip gönüllerini kazanalım, onların dualarında yer alalım. Geçmişlerimizi hayırla yâd edelim. Çocuklarımızı hediyelerle sevindirelim; onların zihinlerinde bayramı unutulmaz bir hatıraya dönüştürelim. Yetimlere ve öksüzlere bayram neşesini tattıralım. Yaşlılara ve hastalara bayram sevincini yaşatalım. Küskünlüklere son verelim; affı kuşanalım, kırılan kalpleri onaralım. Hâsılı hanelerimize, sokaklarımıza ve şehirlerimize bayramların huzur ve muhabbet iklimini yansıtmanın gayretinde olalım." şeklinde konuştu.

"Gazzeli kardeşlerimiz mahzun kalmaya devam ediyor"

siyonist işgalcilerin Gazze'de katliamlara devam ettiğine değinen Tunç, "Aziz Müminler! Maalesef bu bayramda da Gazzeli kardeşlerimiz mahzun kalmaya devam ediyor. Tarihin şahit olduğu en büyük vahşetlerden birini uygulayan zalimler, bütün dünyanın gözü önünde kadın, çocuk, yaşlı demeden kardeşlerimizi katlediyor. Zalimlerin yenileceği, mazlumların zafere ulaşacağına olan inancımız tamdır. Bize düşen, bu katliamı durdurmak için insani ve vicdani sorumluluklarımızı yerine getirmek, doğru yerde durmaktır. Yüce Rabbimden kurban bayramını; ruhlarımıza dirlik, kalplerimize huzur, bedenlerimize afiyet, hanelerimize bereket, mazlum ve masum coğrafyaların kurtuluş vesilesi kılmasını niyaz ediyorum." dedi. (İLKHA)


YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

 ADIYAMAN KURBAN BAYRAMI NAMAZ HUTBE