"Kurban, malımızın ve gönlümüzün en güzel tarafını ortaya koymaktır"


Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla kurban kesmenin önemi ve fıkhi boyutu hakkında bilgi veren Adıyaman İl Müftü Vekili Mehmet Fehmi Sevil, kurban ibadetinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu kaydetti.

post

 Güncel    23.05.2024 18:51:32    Bu İçerik 1696 kez görüntülendi.

07.10.22

 


CEMİL ÖZDAŞ
Kurbanın önemine değinen Müftü Vekili Sevil, "Kurban; terim olarak belirli şartları taşıyan bir hayvanı Allah rızası için kesmek demektir. Kurbanın tarihçesine baktığımız zaman kurban ibadetinin ilk insanla birlikte ortaya çıktığını görürüz. Kur'an-ı Kerim'de Cenab-ı Allah, Hazret-i Adem'in (Aleyhisselam) iki oğlundan bahseder. Hikayeyi biliyoruz. Hazret-i Adem'in (Aleyhisselam) iki oğlu Habil ve Kabil arasında geçen meselede Habil ve Kabil'in kurban konusunda imtihanları anlatılır. Habil, Allah için en güzel hayvanını kurban eder bu ondan kabul edilir. Kabil ise maalesef malının en kötü olanını tasadduk eder bu da Allah tarafından kabul edilmez. Bu bize gösteriyor ki kurban ibadetini samimiyetle ifa etmeliyiz. Malımızın ve gönlümüzün en güzel tarafını ortaya koymalıyız ki Cenab-ı Allah bu ibadetimizi kabul eylesin." dedi.

'Babacığım emrolunduğun şeyi yap'

Günümüzdeki kurban ibadetinin Hazret-i İbrahim'den bu yana devam ettiğini dile getiren Sevil, "Günümüzdeki kurban, Hazreti İbrahim'den  (Aleyhisselam) bize gelen bir ibadet çeşididir. Hazreti İbrahim'in (Aleyhisselam) kıssasını biliyoruz. Malumunuz Hazret-i İbrahim, rüyasında defalarca oğlu Hazret-i İsmail'i kurban ederken görüyor. Hazret-i İsmail (Aleyhisselam) hoplayıp, zıplayacak çağa geldiği zaman Hazret-i İbrahim (Aleyhisselam) oğlu Hazret-i İsmail'e (Aleyhisselam) rüyasını anlatınca Hazret-i İsmail (Aleyhisselam) 'Babacığım emrolunduğun şeyi yap.' der. Hazret-i İbrahim (Aleyhisselam) Hazret-i İsmail'i (Aleyhisselam) kurban edeceği zaman Cebrail (Aleyhisselam) tarafından kendisine bir koç verilir ve ibadetinin kabul edildiğini söyler. Bu anlamda biz Müslümanlar da o günden bu güne kurban ibadetini yerine getiririz." ifadelerini kullandı.

'Her kim ki güç yettirdiği halde kurban kesmese namazgahımıza yaklaşmasın'

Kurban kesmenin önemine değinen Sevil, "Kurban ibadeti Kur'an, sünnet ve icma ile sabit olan bir ibadet çeşididir. Peygamber Efendimiz, ömrünün son yıllarına kadar Medine döneminde kurban ibadetini kendi eli ile keserek yerine getirmiştir. Kurban ibadetinin yerine getirilmesi konusunda bazen şiddetli ifadeleri vardır. 'Her kim ki güç yetirdiği halde kurban kesmese namazgahımıza yaklaşmasın.' buyuruyor Resullullah Efendimiz. Yine teşvik babında buyuruyor ki Resullullah Efendimiz, 'Kurban günü Allah katında en sevimli ibadet kurban kesmektir.' Kurban edilen hayvanın tırnağından boynuzuna tamamı kurban kesen için sadaka hükmündedir. İlk kanın yere dökülmesiyle günahlarının affedileceği ifade edilir." şeklinde konuştu.

"Kurban ibadeti belirli zaman diliminde yerine getirilen bir ibadettir"

Sevil, "Hanefi mezhebine göre kurban kesme ibadeti bayramın birinci başlar, bayramın üçün günü akşama kadar bu ibadet yerine getirilebilir. Kurban belirli şartları taşıyan belirli hayvanlardan kesilir. Kurban koyun, keçi, sığır ve deve cinsi hayvanlardan kesilir. Koyun ve keçi için genel ifade olarak bir yaşını doldurmuş olması gerekir. koyunda istisnai durum vardır. Sığır iki yaşını doldurmuş olmalı, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekiyor kurban olabilmesi için. Küçük baş hayvanlarda bir hisse yani sadece bir kişi kesebilirken büyükbaş hayvanlarda is en fazla yedi hisse olmak suretiyle kurbana ortak olunabilir. Kurban kesilirken hayvana eziyet vermeden, çevreyi kirletmeden kurban ibadeti yerine getirilmelidir. Kurban kesildikten sonra isteyen bir şükür olarak iki rekat namaz kılabilir. Bu kurban için kılınan özel bir namaz değildir. Kurban kesildikten sonra üçe ayrılarak dağıtılmalıdır. Kurban edilecek hayvanın organlarının tam olması gerekiyor. Kurban edilecek hayvanın topal kör, zayıf çelimsiz olmaması gerekiyor ki ibadetimiz makbul bir ibadet olsun." dedi.

"Vekalet yoluyla kurban kesmek caizdir"

Kurbanı bizzat kesebileceğimiz gibi vekalet yoluyla da kurban kesmenin caiz olduğunu söyleyen Sevil, vekalet yoluyla kurban bağışlarının yetim ve muhtaçlara ulaştırılması gerektiğini söyledi. (İLKHA)


YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

ADIYAMAN MÜFTÜ VEKİLİ KURBAN BAYRAMI KURBAN VEKALET