Yüzen adaları koruma projesi başlatıldı


Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde bulunan Çat Barajı üzerindeki Yüzen Adaları korumaya yönelik Adıyaman Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan proje tamamlanarak yetkili kurumlara sunulacak.

post

 Kültür ve Yaşam    18.01.2024 13:47:00    Bu İçerik 2050 kez görüntülendi.

07.10.22

 


CEMİL ÖZDAŞ

Konu hakkında üniversite tarafından yapılan açıklamada, "Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde yer alan Çat Barajı'ndaki doğal Yüzen Adaların yok olmasını önlemek için yeniden canlandırma projesi Adıyaman Üniversitesi tarafından tamamlandı. Proje kapsamında ilk aşamada 200 metre karelik adanın korunması ve canlandırılması çalışmaları gerçekleştirilecektir. Proje kapsamında Yüzen Adalar'ın 1950’li yıllardaki seviyesi olan toplam 30 dekara kadar çıkarılması planlanmaktadır. Yüzen Adalar'ın ihyası ile, Adıyaman’ın ulusal ve uluslararası turizm potansiyelinin geliştirilmesi hedeflenmektedir." ifadeleri kullanıldı.

"İklim değişikliğinin etkisinin azaltılmasına da ciddi katkılar sağlayacaktır"

Konu hakkında yapılan açıklamanın devamında, "Yüzen Adalar'ın korunması ve yeniden eski görkemine kavuşturulması, iklim değişikliğinin etkisinin azaltılmasına da ciddi katkılar sağlayacaktır. Bu adaların, iklim değişikliğine yol açan atmosferdeki karbondioksiti organik karbonlar sayesinde tuttuğu ve bunun sonucunda atmosferin korunduğu belirlenmiştir. Üniversitemiz projeden elde edeceği deneyim ile diğer ülkeler için de referans bilgi sağlamış olacaktır. Bu bağlamda, geçtiğimiz Aralık ayında yapılan son incelemelerle birlikte Çelikhan Yüzen Adaları'nı yaşatmaya yönelik proje tamamlanmış ve üniversitemiz tarafından projeyi yetkili kurumlara sunma süreci başlatılmıştır." denildi. (İLKHA)


YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

 ADIYAMAN ÇELİKHAN YÜZEN ADALAR KORUMA