Dünyada yeni salgın paniği


Beyaz Akciğer Sendromu olarak bilinen hastalık, ABD ve Çin'deki vakaların ardından Avrupa'da da görülmesi, küresel sağlık korkusuna yol açtı.

post

 Dünya    03.12.2023 07:59:17    Bu İçerik 2636 kez görüntülendi.

07.10.22

 


Beyaz Akciğer Sendromu olarak bilinen hastalık, ABD ve Çin'de bildirildikten sonra Avrupa'da da ortaya çıkan vakalarla küresel sağlık sorunları endişelerine neden oluyor.

Hollanda'da, Beyaz Akciğer Sendromu nedeniyle çocuklarda endişe verici bir artışın yaşandığı belirtiliyor.

Akciğerlerde tehlikeli iltihaba yol açan hastalığın, özellikle çocukları etkilediği kaydedildi.

Tayvan'ın yaşlılara, çocuk ile bebeklere ve bağışıklığı zayıf olan kişilere Çin'e seyahat etmekten kaçınmalarını tavsiye etti.

Çin'in geçen yılın Aralık ayında sıkı Covid-19 kısıtlamalarını kaldırmasından bu yana yaşanan solunum yolu hastalıklarındaki artış Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Pekin'den daha fazla bilgi talep etmesini beraberinde getirdi. 

Hastalığın semptomlar arasında; ateş, öksürük, yorgunluk, yeşil mukus ve nefes darlığı bulunuyor.

Mikoplazma pnömonisinin bir türü olduğu düşünülen Beyaz Akciğer Sendromu'nun yayılmasının; el yıkamak, öksürürken ağzı kapatmak ve hastayken evde kalmak gibi basit önlemlerle önlenebileceği ifade ediliyor. (İLKHA)


 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
 

BEYAZ AKCİĞER SENDROMU SALGIN