Deprem sonrası camiler ibadete hazır hale getirilmeye başlandı


6 Şubat depreminin ardından Adıyaman il merkezinde bulunan 92 camiden sadece 11 tanesi kullanılabilir durumda kalmış bazıları ise tamamen yıkılmıştı.

post

 Kültür ve Yaşam    07.06.2023 18:12:07    Bu İçerik 1922 kez görüntülendi.

07.10.22

 


CEMİL ÖZDAŞ

Deprem sonrasında hayırseverlerin katılarıyla tadilata alınan bazı camilerde yıkılan minareler daha kısa ve hafif çelik malzemeden inşa ediliyor.

Deprem sürecinde binlerce cenazenin namazının kılındığı Yeni Mezarlık Camii tadilatında çalışan  Muhammed Ünsal, "Camilerimizin tadilat işleriyle uğraşıyoruz. Camilerimizin hızlı bir şekilde bitip ibadete açılması için elimizden geleni yapıyoruz. Şu anda minarelerimiz de hazır durumdadır. Caminin dekorasyon işlerini de bitirmek üzereyiz.  Şu an tadilatını yaptığımız cami, şehrin bütün insanlarına hitap eden bir camidir. Çünkü vefat edenler burada yıkanıp cenaze namazı kılınıyor.  Minareler betonarmeden hafif çelik malzemeye dönüştürüldü." dedi.


"Bu cami tüm halka hizmet ediyor"

Caminin dekorasyon işleriyle ilgilen ustalardan Hüseyin Ünsal, "6 Şubat'ta meydana gelen depremden dolayı hasar alan camimizin onarım işlerini yapıyoruz. Adıyaman halkının tamamına hizmet eden bu camide cenaze namazları kılınıyor, defin işlemler yapılıyor. Yıkılan minarelerin yerine hafif çelik malzemeden minarelerimiz caminin boyu ile orantılı bir şekilde yeniden yapıldı. Dört şerefeli minareler iki şerefeli olarak yeniden inşa edildi. Caminin dış cephesi minarelere uygun bir şekilde hafif malzemeyle yeniden yapılıyor." ifadelerini kullandı. (İLKHA)


YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

ADIYAMAN -DEPREM -CAMİ -İBADET