ABD'de çıkan kuş gribinde 50 milyondan fazla kuş telef oldu


ABD'de meydana gelen ve ülkenin en ölümcül salgınına dönüşen kuş gribi sebebiyle 50, 54 milyon kuş telef oldu.

post

 Güncel    25.11.2022 13:15:25    Bu İçerik 8677 kez görüntülendi.

07.10.22

 


ABD'de Tarım Bakanlığı tarafından aktarılan verilere göre ülke tarihindeki en büyük ve ölümcül salgınında aralarında tavuk, hindi ve diğer kuş türlerinin bulunduğu 50 milyon 540 bin kuş telef oldu.

Verilere göre şubat ayında başlayan salgın, ülkede 2015 yılında meydana gelen ve 50,5 milyon kuşun telef olmasına sebep olan salgından daha büyük ve tehlikeli durumdadır.

Bir kuş testi pozitif çıktıktan sonra yumurtlayan tavuk çiftliklerindeki sürüler, hastalığın yayılmasını engellemek için itlaf ediliyor. Bu durum yumurta ve hindi etlerinde yüksek zamlara sebep oldu.

Öte yandan Avrupa ve İngiltere'de de etkili olan kuş gribi salgını yaşanırken bazı alışveriş marketlerinde salgın sebebiyle azalan tedarik sebebiyle müşterilerin yumurta alımı kayıt altına almaya başlandı. (İLKHA)


YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

kuş gribi,abd