Bakan Soylu: Amerikan Büyükelçiliğinin taziyesini kabul etmiyoruz


​​​​​​​İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Taksim İstiklal Caddesi'ndeki PKK/YPG'nin bombalı saldırısına ilişkin, "Amerikan Büyükelçiliğinin taziyesini reddediyoruz. Bize verilen mesajı çok iyi aldık. Çok güçlü mesaj vereceğiz." dedi.

post

 Güncel    14.11.2022 15:27:08    Bu İçerik 1469 kez görüntülendi.

07.10.22

 


Bakan Soylu, PKK/YPGli Suriye uyruklu Ahlam Albashır tarafından İstiklal Caddesi'nde düzenlenen bombalı saldırı sonrası olay yerinde gazetecilere açıklamalarda bulunu.

Soylu, "Emniyetimiz, valimiz gerekli açıklamaları yaptı. Cenazeleri kaldıracağız şimdi. Biz bize verilen mesajı biliyoruz, bize verilen mesajı aldık. Verilen mesajın ne olduğunu biliyoruz. Amerikan Büyükelçiliğinin taziye dilemesini reddediyoruz, kabul etmiyoruz. Kendi Senatolarından para gönderen bir devletle müttefikliğimiz tartışmalıdır." dedi.

Saldırganın, dün yakalanmaması halinde bugün Yunanistan'a kaçacağını söyleyen Soylu, "Nasıl, ne şekilde koordine edildiğini biliyoruz. PYD'yi orada kim besliyorsa fail odur. Piyonları çok fazla tartışmanın bir anlamı yoktur. Bu aldığımız mesaja çok güçlü mesaj vereceğiz." diye konuştu.

Soylu, "Bir bilgi daha vereyim. Olay sonrası yapılan teknik dinlemede açık bir şekilde terör örgütünün talimatı teröristin öldürülmesine yönelikti. Kattan aşağı atın, kanala atın talimatı var net bir şekilde. Terör örgütü belki buna üzülecek ama 'Onu öldür' talimatı verdiği kişiyi de yakaladık. İstanbul'a 6 yıldır böyle bir terör olayı görmedik. Sadece bu yıl 200 terör olayı engelledik." İfadelerini kullandı. (İLKHA)

soylu,abd,saldırı,istanbul