Hafızlar Kur'an-ı Kerim'in hıfzı için yarıştı


18'inci Türkiye Erkek Din Görevlileri Hafızlık Final Yarışması Türkiye Finali, Adıyaman Ulu Camii'nde 10 bölgeden 10 hafızın katılımıyla gerçekleştirildi.

post

 Kültür ve Yaşam    01.09.2022 23:59:42    Bu İçerik 6463 kez görüntülendi.

07.10.22

 


Mushafları Koruma ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin'in ve diğer jüri üyelerinin gözetiminde gerçekleştirilen yarışmada, Türkiye birincisi İstanbul bölgesinden Hasan Baydemir, ikinci Samsun bölgesinden Ubeydullah Bozdemir, üçüncü Mersin bölgesinden Harun Gözakça oldu.

"Kur'an-ı Kerim'le yoğrulan nesil bizim kurtuluşumuz olacak"

Gelecek neslin Kur'an-ı Kerim'den koparılmaması gerektiğini dile getiren Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, "Bir toplulukta yine bunlardan bahsederken haber konusu yapmış arkadaşlarımız. Sosyal medya denilen devasa yapı bazen başka yönlere de kayıyor. Ben ne demişim: 4-6 yaş Kur'an kurslarını artırmalıyım demişim. Kur'an-ı Kerim'den koparmamalıyız çocuklarımızı demişim. Koparıldığı zaman bu millet ve devlet zayıf düşer demişim. Altına adam yazmış, 'Bedevi çölüne döndük.' Allah onu da ıslah etsin. Bu dinin kurallarını getiren Peygamber Efendimiz'i bir nebze olsun anlamamış insanları da Rabbim ıslah eylesin." dedi.

"Kur'an-ı Kerim'den ayrılmayan nesiller yetiştirmeliyiz"


Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar

Kuran-ı Kerim'den ve adaletten uzak bir neslin geleceği inşa etmede yeterli olmayacağını belirten Vali Çuhadar, "Biz Kur'an-ı Kerim'den ayrılmayan nesiller yetiştirdiğimiz zaman, makamlarımızı, mevkilerimizi düzgün insanlara teslim etmenin huzuruyla arkamıza bakmadan dar-ı bekaya gidebiliriz gönül huzuruyla. Aksi halde gözümüz açık gideriz. Bu devletin, bu milletin selameti doğrulukta, dürüstlükte, adalette ise o zaman biz Kur'an'ı Kerim'e vakıfız demektir. Rabbim O'nu içselleştirerek, okuduğunu anlayarak, anladığını yaşamına tatbik ederek yaşayan nesillerden eylesin cümlemizi." ifadelerini kullandı.

"Kur'an hem satırlarda hem sadırlarda muhafaza edilerek bugüne gelmiştir"


Mushafları Koruma ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin

Mushafları Koruma ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin, "Kuran-ı Kerim, Allah tarafından Cebrail vasıtasıyla Peygamber Efendimiz'e indirildiği andan itibaren vahiy kâtipleri tarafından yazılmış, ashab-ı kiram tarafından ezberlenmiş o günden bu güne hem satırlarda hem sadırlarda muhafaza edilerek bugüne gelmiş bir kitaptır. Öyle bir nasip hiçbir kitaba nasip olmamıştır. Kur'an-ı Kerim'den önceki kitaplar aradan yıllar geçtikten sonra yazıya intikal etmiş. Hatta müntesipleri tarafından da kısmen tahrife uğramıştır. Ama Kur'an-ı Kerim nazil olduğundan beri her türlü tahriften uzak, o anda nasıl nazil olmuşsa öylece yazılmış, bugüne kadar ezberlenmiş ve bize intikal etmiştir. Bu durumu hazmedemeyeneler zaman zaman bunu dışa vururlar, hatta hızını alamayan Kur'an-ı Kerim'i yakmaya cüret ederler." şeklinde konuştu.

"Hafızlık öyle bir müessese ki Müslümanların olmazsa olmazıdır"


Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taştan

Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşcı, hafızlığın Müslümanlar için önemine değinerek, "Hepiniz biliyorsunuz ki Peygamber Efendimiz ömründe çok az beddua etmiştir. Lakin Bir-i Maune olayında takribi bir ay hafızların katillerine cemaatiyle beraber beddua etmiştir. O günkü hafızlıkla bugünkü hafızlık belki aynı değildir. Efendimiz hayatta olduğu müddetçe ayetler iner,hafızlar ezbelerdi. Onların bir özelliği daha vardı. Ayetler nazil olunca Resulullah'a gelir 'Ya Resulullah bize ezberleyeceğimiz ve yaşayacağımız ayetleri verir misiniz?' derlerdi. Aleyhissalatu vesselem de onlara birkaç ayeti kerime öğretirdi. Bu ayetleri önce ezberler sonra da hayatlarına tatbik ederlerdi." dedi.

Adıyaman İl Müftülüğü tarafından tüm hafızlara çeşitli hediyeler taktdm edildi. (İLKHA)


YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

adıyaman,hafız,