Adıyaman SMMMO Başkanı: Müşavirlik ücretleri güncellenmelidir


​Adıyaman Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMMO) Odası Başkanı Aziz Çelik, yüksek enflasyona yenik düşen muhasebe ve müşavirlik ücretlerinin yeniden güncellenmesi gerektiğini belirtti.

post

 Ekonomi    29.06.2022 15:52:08    Bu İçerik 7305 kez görüntülendi.

07.10.22

 


CEMİL ÖZDAŞ
Çelik, maliyetlerdeki yüksek artış karşısında mali müşavirlerin asgari ücret tarifesinde yer alan ücretlere enflasyon farkı kadar artış yapılmasını talep ettiğini dile getirdi.

Çelik yaptığı yazılı açıklamada, "Serbest muhasebecilik, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik asgari ücret tarifesinde yer alan ücretlerin yüksek enflasyon nedeniyle yetersiz kalması, muhasebe bürolarının sürdürülebilirliğini ve hizmet sunmasını olanaksız boyuta getirdi. Maliyetlerdeki yüksek artış karşısında mali müşavirler, asgari ücret tarifesinde yer alan ücretlere enflasyon farkı kadar artış yapılmasını talep ediyoruz. Ekonomide dengelerin bozulması ve enflasyondaki artış eğilimi, ücretliler ve serbest meslek mensupları başta olmak üzere sabit gelirlileri olumsuz etkiledi. Yaşanan ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen kesimlerin sorunlarının mutlaka kısa vadede çözülmesi gerekmektedir. Günümüzde bir ülke ekonomisinin gelişmesi ve kalkınması o ülkede yaşayanların ekonomik faaliyetlerinin sürekliliğine ve başarısına bağlıdır." dedi.

"Enflasyon kısa vadede borçluların lehine olurken alacaklıların aleyhine işliyor"

Çelik açıklamasının devamında, "Enflasyon kısa vadede borçluların lehine olurken alacaklıların aleyhine işliyor. Doğal olarak en büyük borçlu olan devletin iç borçlanma senetlerinin payı düşerken fiyatlar genel seviyesindeki yükselmeden dolayı vergi gelirleri hızla artıyor.  Sermaye sahipleri gelirlerini korurken ürün fiyatlarını enflasyon beklentisine göre belirleme şansına sahip bulunmalarından dolayı kendilerini koruyup hatta bazı durumlarda güçlendirebiliyorlar. TÜİK tarafından açıklanan sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksinin, 2022 yılı Nisan ayında yıllık yüzde 128,8 artması da bu saptamayı onaylıyor. Ekonomimizde yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkan yüksek enflasyon mali müşavirleri zor durumda bıraktı. Fedakârca ve özveriyle görevlerini yapan mali müşavirler enflasyonun tahribatın en ağır yükünü bu süreçte omuzlamak zorunda kaldı." ifadelerini kullandı.

"Hizmetlerin aksaması tüm kesimler için telafisi güç sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir"

Mali müşavirlik hizmetinin önemli olduğuna değinen Çelik,"Pandeminin zor şartlarında fedakârca çalışan, bu dönemde kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere birçok uygulamanın hayata geçirilmesini sağlayan, işletmelerin iş ve işlemlerinin aksamadan yerine getirilmesini temin eden, kamu finansman akışını kesintiye uğratmayan mali müşavirler, enflasyonun mağduru haline geldi. Verdikleri hizmetlerle işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlayan Mali Müşavirler aynı zamanda kamu finansmanının da en büyük güvencesi. Mali müşavirler, işletmelerin varlıklarını koruyabilmelerine, işlemlerini ve faaliyetlerini sağlıklı yürütebilmelerine katkı sunarak işletmeler için değer yaratmaktadır. Kamu finansmanının temel dayanağı olan vergi gelirleri mali müşavirlerin vermiş olduğu hizmetler sonucu belirlenmektedir. Mali müşavirlerin ve yeminli mali müşavirlerin bu ve bunun gibi verdikleri daha birçok hizmetin karşılığı elde ettikleri ücretler, giderlerini karşılayamaz hale gelmiştir. Hem işletmeler, hem kamu için hayati önemde görev üstlenen mali müşavirlerin hizmetlerinin aksaması tüm kesimler için telafisi güç sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Gelinen aşamada, mesleki faaliyetin sürdürülmesi için gerekli giderlerin personel, kırtasiye, kira, elektrik, akaryakıt, ulaşım, gıda, temizlik, kargo vb. tamamında olağanüstü artışlar meydana gelmiştir." şeklinde konuştu.

"Maliyetleri karşılamayan ücretler, hizmet kalitesini de ciddi şekilde tehdit eder seviyeye ulaşmıştır"

Çelik kaliteli hizmet için istenilen ücretin alınması gerektiğini belirterek "TÜİK verilerine göre Mayıs 2022 itibariyle tüketici fiyatlarında yıllık değişim yüzde 73,50 ve yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 132 oldu. TÜFE özel kapsamlı göstergelerine göre, gıda yüzde 76, enerji yüzde 121, ulaştırma hizmetleri yüzde 78 ve kira yüzde 20 artış gösterdi. Geçmiş yılın enflasyon oranı ile ücret tarifesi belirlenen mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler enflasyondaki artışın ve ortaya çıkan tahribatın en büyük mağduru haline geldi. Yürürlükteki, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik asgari ücret tarifesi, maalesef günümüz koşullarında verilen hizmetin karşılığı olmaktan tamamen uzaklaşmış bulunmaktadır. Öte yandan, maliyetleri karşılamayan ücretler, hizmet kalitesini de ciddi şekilde tehdit eder seviyeye ulaşmıştır." dedi.

"Tarifedeki ücretlere yüzde 60 oranındaki enflasyon farkı yansıtılacak"

Çelik tarife fiyatlarına yüzde 60 yansıtılması için çalışma yapıldığına değinerek "Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre Aralık 2021 Tüketici Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36.08, Mayıs 2022 döneminde ise Aralık 2020 dönemine göre yüzde 84,58 artış göstermiştir. Bu durumda tarifemize yansıtılması gerekli enflasyon farkı (yüzde 84,58-yüzde 25=) yüzde 59,58 olarak hesaplanmıştır. Muhasebe bürolarının varlığını tehdit eder hale gelen bu durumdan dolayı, hizmetlerin sürdürülebilirliği ve aksamadan devam edebilmesi için 2022 yılında meslek mensuplarınca uygulanan asgari ücret tarifesinin güncellenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. TÜRMOB Yönetim Kurulu, 10 Haziran 2022 tarihli toplantısında asgari ücret tarifesinin güncellenmesi için T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığına müracaat etmeye karar vermiştir. Alınan karar gereği beklenen güncelleme bugün itibariyle yapılmamıştır. Bakanlığın, yukarıda belirtilen veriler ışığında gerekli güncellemeyi yapması beklenilmektedir. TÜRMOB ve Odalarımız, gerekli güncellemenin yapılmaması durumunda, yüksek enflasyondan kaynaklı kayıpları telafi edecek şekilde tarifedeki ücretlere yüzde 60 oranındaki enflasyon farkının yansıtılarak Temmuz ayından itibaren uygulanmasına karar vermiştir." ifadelerini kullandı. (İLKHA)


YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

ADIYAMAN-SMMMO-AZİZ ÇELİK