Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksâ Sempozyumu başlıyor


"Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksâ Sempozyumu" 21-22 Mayıs tarihlerinde Türkiye Diyanet Vakfı Kocatepe Camii Konferans Salonu'nda düzenlenecek.

post

 Güncel    19.05.2022 10:23:52    Bu İçerik 4001 kez görüntülendi.

07.10.22

 


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla 'Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksâ Sempozyumu'nun 21-22 Mayıs tarihlerinde Türkiye Diyanet Vakfı Kocatepe Camii Konferans Salonu'nda düzenleyeceklerini duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

İslam'ın darüsselam beldesi Kudüs ve müminlerin kalbi Mescid-i Aksa'yı anlayabilmek ve farkındalık oluşturmak için Başkanlığımızca düzenlenen 'Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksâ Sempozyumu' Ankara'da başlıyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenecek sempozyumla, İslam'ın üç hareminden birisi olan Kudüs ve içinde barındırdığı Mescid-i Aksâ başta olmak üzere, diğer dini, kültürel ve tarihi mirasımız hakkında farkındalık oluşturulmaya çalışılacak.

Sempozyumda, Kudüs ve bünyesinde bulunan Mescid-i Aksâ ile İslam tarihinin yegâne hatıraları ve tarihi süreç içerisinde etrafında gelişen dini, tarihi ve kültürel müktesebatının ortaya çıkarılması hedefleniyor. Bu konuda yapılacak ilmi çalışmalar çerçevesinde halkın Kudüs ve Mescid-i Aksâ konusundaki ilgisinin arttırılması ve kadim İslam medeniyetine dair tarihi birikimin doğru bilgiler ile tespit edilmesi amaçlanıyor.

8 ana başlıkta Kudüs konusu ele alınacak

Oturumlar halinde düzenlenecek sempozyumda, "İslam Öncesi Dönemde ve Semavi Dinlerde Kudüs", "İslami Dönemde Kudüs", "Kudüs'te İslam Mirası", "İlim, Sanat ve Edebiyatta Kudüs", "İslam Kaynaklarında Kudüs ve Mescid-i Aksâ", "Türkiye ve Kudüs", "Kudüs ve Uluslararası Hukuk", "Günümüzde Kudüs" gibi 8 ana başlıkta konular ele alınacak.

Sempozyumla ilgili detayların ulaşılabildiği https://hac.gov.tr/kudussempozyumu adresinden program canlı olarak da takip edilebilecek. (İLKHA)
 

kudüs,sempozyom