Beraat Gecesi Adıyaman'da dualarla ihya edildi


​​Adıyaman'da Üç ayların ikincisi olan Şaban-ı Şerif’in 15’inci gecesi olan Berat Kandil'i kılınan namazlar, okunan hatimler ve yapılan ibadet ve dualarla ihya edildi.

post

 Güncel    17.03.2022 21:34:42    Bu İçerik 5162 kez görüntülendi.

07.10.22

 


CEMİL ÖZDAŞ
Berat Gecesi tüm İslam âleminde olduğu gibi Adıyaman’da da coşkuyla ihya edildi. Adıyaman Ulu Camii'nde dualar eşliğinde ihya edilen gecede mazlum ve mustaz'aflar ile dünya Müslümanları ve insanlık için dua edildi.

İl Müftüsü Mehmet Taşcı, Müslümanların bu geceyi uykuyla geçirmelerinin doğru olmayacağını, namaz, dua ve zikirle ihya edilmesi gerektiğini vurguladı.

"Zamanlar vardır, zamanlara benzemez"

Taşcı Berat Gecesi hakkında yaptığı açıklamada, "Güzel Peygamberimizin güzel duasıyla 'Allah'ım Recep ve Şaban'ı hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl ve bizim sağlık, afiyet içerisinde Ramazan'ı Şerif'e kavuştur.' diye başladığımız üç aylarımızın bugün itibariyle hamd-u senalar olsun yarısını ikmal etmiş ve hamd olsun Şabanı Şerif'in 15'inci gecesine yani çok özel ve güzel fırsat gecelerinden bir gece olan Berat Kandil'imize Cenabı Allah bizleri kavuşturdu hamd-u senalar olsun." dedi.

Bu gecenin ibadetle geçirilmesi gerektiğini belirten Taşcı, "Gerçekten her zaman belirttiğimiz gibi zamanlar vardır, zamanlara benzemez; mekânlar vardır, mekanlara benzemez. Öyle zamanlar vardır ki diğer zamanlardan çok farklı ihya edilmesi ve değerlendirilmesi gerekir. İşte zaman dilimlerinden Şaban ayının 15'inci gecesi Efendimiz (Aleyhissalatu vesselam) hadis-i şeriflerinde 'Şaban ayının 15'inci gecesi olduğu zaman o geceyi ibadetle ihya edin, gecesinin kıyamla kaim olarak, namazlarla, zikr-u tesbihat ile Cenabı Allah'ı hatırlayarak ibadet edin.' buyuruyor." ifadelerini kullandı.

'Yok mu herhangi bir belaya bulaşmış olan ki ona afiyet vereyim'

Cenab-ı Allah'ın kendisine dua edilmesini istediğini dile getiren Taşcı, 'Yok mu günahlara dalıp da günahkâr olup da affolunmak isteyen, bağışlanmayı dileyen, yok mu onları bağışlayayım. Yok mu geçim sıkıntısı yaşayıp da ona rızık vereyim. Yok mu herhangi bir belaya duçar olmuş olan ki ona afiyet vereyim, onu beladan, musibetten de sıkıntıdan kurtarayım.' diye şu anda Cenab-ı Allah'ın bizlere nida ettiğini ve öyle ki Cenab-ı Allah yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen demesi şu an başladı güneşin batımıyla beraber sabah oluncaya kadar devam eder. Cenab-ı Allah dünya semasına tecelli edip bizlerden bir şeyler istememizi tabiri caizse kendisine bir dilekçe yazmamızı isterken bizlerin bu geceyi tamamen uykuya feda ederek geçirmemiz bizlere de yakışmaz." şeklinde konuştu.

"Cenab-ı Allah bu gece sayısız insanı af edecek"

Cenab-ı Allah'ın bu gece sayısız insanı af edeceğini dile getiren Taşcı, "Bir Gece uykudan uyandığı zaman Hazreti Aişe validemiz Allah Resulünün yanında olmadığını görünce merak edip çıkıp baktığında Baki mezarlığında ellerini semaya açmış Allah'a yalvarırken, Allah'a dua ederken görür. Allah Resulü duasını bitirince Hazreti Aişe validemize döner der ki ' Ya Aişe benim veya Allah'ın seni ihmal mi edeceğini zannettin? 'Hayır Ya Resulullah ben seni yanımda bulamayınca zannettim ki diğer eşlerinden birinin yanına gittin.' deyince Allah Resulü 'Hayır Ya Aişe bugün Şaban ayının 15'inci gecesi. Bugün Cenab-ı Allah yeryüzünde kendisine ibadet eden, kulluk eden bu geceyi ihya eden kullarından Kelboğulları kabilesinin sürülerinin kılları sayısınca kulları af eder. İşte affa uğrayabilenlerden olabilmek dileğiyle ben de bu geceyi ibadetle, dua ile geçirmek istedim.' buyurmak suretiyle güzel Peygamberimiz (Aleyhissalatu vesselam) bizlere bu geceyi nasıl değerlendirmemiz gerektiğini nasıl ihya ziyaret etmemiz gerektiğini hem tavsiye ediyor hem de uygulamasıyla bize gösteriyor." dedi. (İLKHA)


YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
 

beraat gecesi,adıyaman,ulu cami