MAZLUMDER Adıyaman Şubesi: 28 Şubat'ın bütün etkileri silinmeli


​MAZLUMDER Adıyaman Şube Başkanı İbrahim Halil Kıran 28 Şubat darbesinin yıl dönümünde yaptığı basın açıklamasında Sivas davası mahpuslarının yeniden adil yargılanması gerektiğini belirtti.

post

 Güncel    28.02.2022 13:37:19    Bu İçerik 6832 kez görüntülendi.

07.10.22

 


CEMİL ÖZDAŞ
Kıran, dernek binasında yaptığı açıklamada milyonlarca insanın fişlendiğini, bankaların hortumlandığını basın üzerinden darbe ve darbeciler aklanarak darbe hukuku ve mantığının topluma dayatıldığını söyledi.

Kıran darbecilerden hesap sorulması gerektiğini vurgulayıp, "Bugün itibariyle Türkiye’de askeri hegemonyanın sivillerin özel alanlarına en çok tahakküm ettiği ve tüm toplumu etkileyerek, izlerini bütün sosyal ve siyasi aktörlerde bıraktığı 28 Şubat darbe sürecinin üzerinden çeyrek asır geçmiştir. Teşebbüsün ötesine geçerek gerçekleşmiş ve milyonlarca insanı etkilemiş bir suç olarak 28 Şubat darbesinin 25'inci yılında da darbe aktörlerinin büyük kısmından hesap sorulmadığı gibi bazı aktörlerin ödüllendirildiği, başta halen cezaevlerinde tutulan mahpuslar ve aileleri olmak üzere mağduriyetlerin tam olarak giderilmediği, darbe kalıntısı bazı yasa ve uygulamaların daha güçlü formlarda devam ettirildiği açıktır. Ordu, yargı, YÖK ve üniversiteler ile bazı basın kuruluşları, siyasi çevreler, partiler, büyük sermeye, sendikalar ve sivil (!) toplum kuruluşlarının elbirliği ile gerçekleştirdiği 28 Şubat, hakkıyla hesap sorulmamış bir darbe olarak geçmişimizi ve geleceğimizi kirletmeye devam etmektedir." dedi.

"Akademisyenler ve rektörler darbe düzenine itaatlerini ayakta alkışlarla sunmuş"

Kıran darbe yandaşlarının darbeyi ayakta alkışladığına değinerek, "Darbe sürecinde dönemin hükümeti düşürülmüş, milyonlarca insan fişlenmiş, bankalar hortumlanmış, basın üzerinden darbe ve darbeciler aklanarak darbe hukuku ve mantığı topluma dayatılmış. Genelkurmayda düzenlenen brifinglere katılan yüksek yargıçlar, akademisyenler ve rektörler darbe düzenine itaatlerini ayakta alkışlarla sunmuş, yargıçlar bu itaatlerini ‘brifingli yargı kararları’ diye isimlendirdiğimiz mahkûmiyet kararlarına yansıtmış; iş ve sanayi çevreleri yeşil ve dost olmak üzere iki kampa ayrıştırılmış; siyaset dünyasının, sendikaların ve sivil toplumun bazı önemli aktörleri darbe düzenine selam durarak verilen rolü icra etmiş. Başörtülü öğrenciler darbecilerin şiddetine maruz kalarak okul kapılarından içeri alınmamış. "ikna odalarında" baskıya uğramış, başörtülü kamu görevlileri kovuşturma geçirip adli ve idari cezalara muhatap kılınmış, sürgün edilmiş, mesleklerinden atılmış. İmam hatip ve meslek lisesi öğrencileri kazanılmış hakları da hiçe sayılarak katsayı engeliyle istedikleri bölümlere girememiş. Dindar askerler ve bazı kamu görevlileri eşlerinin başörtüsü ya da dini vecibelerine olan bağlılıkları sebebiyle ordudan atılmış, devlet tam bir gardiyan havasına bürünmüştür." ifadeleri kullanıldı.

"28 Şubat mahpuslar ve onların aileleri yönünden bütün yakıcılığıyla sürmektedir"

28 Şubat sürecinde mahpus olan insanların halen var olduğunun altını çizen Kıran, "Yine özellikle kamudan atılan ya da üniversitelerden uzaklaştırılan bazı kamu görevlileri ve öğrencilerin hakları sonradan iade edilmiş olsa da farklı statüler sebebiyle ve esaslı bir analiz yapılmadığı için halen hak iadesi yapılmayan kişiler bulunmaktadır. Hakları iade edilenlerin ise kaybedilen yılları göz ardı edilerek hayata 15-20 yıl geriden başlamaları istenmekte, KPSS gibi sınavlara yönlendirilerek yeni mezun öğrencilerle yarışmaları beklenmektedir. Mağduriyetlerin bir kısmı çözülmüş olsa da bazı alanlarda sıkıntılar ve mağduriyetler devam etmektedir. Özellikle halen cezaevlerinde tutulan 28 Şubat mahpusları ve onların aileleri yönünden 28 Şubat bütün yakıcılığıyla sürmektedir. Ortalama 25-30 yılını cezaevlerinde geçiren bu insanların bir kısmı bütün bir gençlik çağını bir kısmı bütün bir yaşlılık devrini cezaevlerinde geçirmiş bulunmaktadır." şeklinde konuştu.

"Sivas davası mağdurlarının yeniden yargılanmalarını, masumların serbest bırakılmasını talep ediyoruz"

Kıran Sivas davasına dğinerek, "Dönemin etkisi altında gerçekleşen Sivas olayları gibi “engellenmeyen” tahriklere dayalı ve insanların canlarına mal olan elim provokatif olaylar halen aydınlatılmadığı gibi, yapılan brifingli yargılamalar sonucu gerçek failler cezalandırılmamıştır. Sivas davası hem soruşturma hem kovuşturma hem de temyiz aşamasında olayı aydınlatmak ve maddi gerçeği ortaya çıkarmak yerine, gerçek faillerin ortaya çıkmasını engelleyici yargı işlemleriyle yürütülmüş olup, olayın üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen adil yargılama hakkından mahrum bırakılmış mahpuslar cezaevlerinde ölümü beklemeye mahkûm edilmiştir. Sivas davası mahpusları, 28 Şubat döneminin medya anlayışının heyulası ve brifingli yargısı ile haklarında verilen kararlardan mağdur olarak cezaevlerindedir. 29 yıl önce gerçekleştirilen Sivas olaylarında katliama uğrayarak yaşam hakları ellerinden alınan mağdurları anıyor, ailelerinin acılarını paylaşıyoruz. Diğer yandan uğranılan mağduriyetlerin görünen failleri yanında, asıl zalimlerin ve buna emri veren kirli azmettiricilerin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Sivas davasında asıl fail olmayıp, intikam mantığıyla yürütülen hukuksuz yargılamalar neticesinde adil yargılanmayan ve halen cezaevlerinde tutulan Sivas davası mağduru mazlumların da yeniden yargılanmalarını, masumların serbest bırakılmasını talep ediyoruz." dedi

Kıran, 28 Şubat sürecinde oluşturulan istihbari kayıtların bugün dahi insanların önüne engel olarak çıkardığı gerçeğinden hareketle devletin kirli ve manipüle edilmiş hafızasının temizlenmesi gerektiğini belirtti.

"Haklar parça parça ya da yüzeysel olarak değil tam anlamıyla iade edilmeli"

Kıran son olarak taleplerini sıraladıktan sonra, "MAZLUMDER olarak, yüzleşilmeyen ve hakkıyla hesap sorulmayan her darbenin bir sonraki darbe ya da girişimlerin tetikleyicisi olduğu gerçeğini hatırlatarak, binlerce insanın hayatını karartmış olan 28 Şubat sürecinin her yönüyle aydınlatılmasını ve bu sürecin bütün aktörlerinin açığa çıkartılarak bunlardan hesap sorulmasını bekliyoruz. 28 Şubat sürecinde oluşturulan istihbari kayıtların bugün dahi insanların önüne engel olarak çıktığı gerçeğinden hareketle devletin kirli ve manipüle edilmiş hafızasının temizlenmesi gerektiğini vurguluyoruz. Kıyıda köşede kalmış, sesini duyuramamış insanların mağduriyetlerinin ortaya çıkarılıp çözülmesini sağlayacak bir yüzleşme ve hesaplaşma mekanizmasının kurulması gerekliliğini hatırlatıyoruz. Hakların parça parça ya da yüzeysel olarak değil tam anlamıyla iade edilmesini, maddi manevi zararların tazmin edilmesini bekliyoruz. Doksanlı yılların aydınlatılmayan ortamında gerçekleşmiş Sivas katliamı gibi acı olaylara ilişkin 28 Şubat sürecinde yürütülen adil olmayan yargılamaların yarattığı mağduriyetlerin en somut şekilde giderilmesini talep ediyoruz. 28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek 28 Şubat’ın brifingli-siyasi yargılamalarının yok sayılmasını talep ediyoruz. Halen cezaevlerinde tutulan 28 Şubat mahpuslarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)


YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
 

28 Şubat- Mazlumder-darbe