“Yüzen Adalar” beyaza büründü


​Yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı haline gelen Adıyaman’ın Çelikhan ilçesindeki "Yüzen Adalar", doğal manzarası ile her mevsim olduğu gibi kış mevsiminde de görenleri kendisine hayran bırakıyor.

post

 Kültür ve Yaşam    10.02.2022 08:45:34    Bu İçerik 3356 kez görüntülendi.


CEMİL ÖZDAŞ
Doğal manzarasıyla görsel şenlik sunan Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi Çat Barajı üzerinde bulunan, yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı haline gelen "Yüzen Adalar" kar yağışı sonrası donarak beyaza büründü.

Çat Barajı'nın yapılmasıyla birlikte oluşan farklı büyüklükteki adalar, özellikle kış mevsimindeki yoğun kar yağışı ve suyun donmasıyla farklı bir kartpostallık görüntüye büründü.

Daha önce yüksek otlar ile kaplı bir göl iken, Çat Barajının yapılmasından sonra parçalanarak küçük adacıklar haline gelen gölü yüzeyi turistik ve tabii bir görsel alan haline geldiği yöre halkı tarafından ifade edilmektedir.

 Söz konusu tarihi bölgenin tarihinin tam olarak bilinmemekle birlikte bölgenin eskiden bir göl olduğu ve üzerinin bir metre ile dört metre arasında değişen yüksekliğe sahip çimlerle kaplı olduğu gördüklerini belirten ilçe sakinleri gölün koruma altına alınmasını istiyor.

Doğal bir güzellik olan adaların Çelikhan'a renk kattığını vurgulan Mustafa Karcı, "Buraya baraj yapıldıktan sonra yükselen su, gölün üzerindeki çimlerin suyun altında kalmasına neden oldu. Bunların bir kısmı suyun altında kalırken, diğer bir kısmı da su yüzeyinde kalarak yüzen adaları oluşturdu. Baraj şu anda donmuş durumdadır. Barajın üzerinde görünen adalar yazın yeşillenir. Rüzgârın esmesiyle beraber adalar su yüzünde hareket etmeye başlarlar. Bu şekilde yazın çok güzel bir görüntü ortaya çıkar. Yaz aylarında vatandaşlar gelip adalara biner ve su üstünde gezinirler." ifadelerini kullandı.

"Suyun üzerinde balık tesisleri var"

Baraj üzerindeki adaların güzelliği dışında ekonomik olarak da bölgeye katkı sağladığını ifade eden Karcı, barajın birçok yönden de kendilerine fayda verdiğini kaydetti.

Karcı, "Suyun üzerinde balık tesisleri vardır. Bir kısmı şu anda faaliyettedir. Barajın debisinin düşmesinden dolayı balıkçılık azalmış durumdadır. Burası Çelikhan'ın tarihi bir güzelliğidir. Halk olarak buraya ara sıra balık tutmaya geliriz. Spor yapmak için geliriz." şeklinde konuştu. (İLKHA)


YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
 

ADIYAMAN-YÜZEN ADALAR-ÇELİKHAN