Perre turizme kazandırılmalıdır


Tarihin kadim medeniyetlerinden olan Adıyaman, Açık Hava Müzesi olmasına rağmen turizmde istenilen nokta da olmamasından dolayı kadim medeniyetini dünyaya tanıtamıyor.

post

 Adıyaman    23.04.2019 23:14:54    Bu İçerik 530 kez görüntülendi.

 


Gazeteci Yazar Kemal Öner ve Turizm işletmecisi Hasan Doğan Adıyaman'ın yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle beraber istenilen düzeyde tanınmadığını bu noktada yetkililerin gerekli çalışmayı başlatmaları gerektiğini belirttiler.

Adıyaman merkezde yer alan Perre Nekropol alanında yapılan kazılarda ortaya çıkan çeşitli mezar yapıları ve lahitler şehrin merkezinde önemli bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Nekropol alanının geri kalan kısmının açılması için biran çalışma başlatılmalı diyen turizmci Hasan Doğan, yetkilere seslenerek; "Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılı Göbekli Tepe yılı ilan edilmişti. Bu açıklamadan sonra Şanlıurfa’da turist akını yaşandı. Adıyaman merkezde yer alan Pere Antik Kent ise insanları geçmişe götüren bir tarihi mekândır. Ancak bu mekânın bugüne kadar turizme kazandırılmaması bir eksikliktir." dedi.

Adıyaman’ın turizminin tek kurtuluşu Perre Antik Kent’in yeniden turizme kazandırılması olacağnı belirten Doğan "Bu tarihi mekânın turizme kazandırılmasından sonra tur kapsamında Şanlıurfa iline gelen turistler Nemrut Dağı ve diğer ören yerlerin ziyareti sonrasında mutlaka Perre Antik Kenti ziyaret edeceklerdir. Bu sebeple Adıyaman’da turizmin yeniden canlanması adına Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerimizi ilimize davet ederek, bu konuda çalışma bekliyoruz. Şanlıurfa ilinin Göbekli Tepesi kadar önem arz eden Perre Antik Kent’in biran önce turizme kazandırılması en öncelikli beklentimizdir. Adıyaman’da turizmin gelişmesiyle ilin ekonomisinde de gelişmeler olacaktır. Çünkü turizm bir ilin lokomotifidir." ifadelerini kullandı.

 

"Adıyaman sanayi ve tarımda geri kalmış"

Adıyaman halkının ırgatlıktan kurtulabilmesi tarihi değerlerinin gün yüzüne çıkması gerektiğini belirten gazeteci yazar Kemal Öner yetkililere çalışma başlatılması için çağrıda bulundu.

 

Adıyaman’da turizmin canlanması için Milattan Önce birinci yüzyılda Kommagene Krallığının beş büyük kentinden biri olan Perre Antik Kenti'nde kazı çalışması yapılması gerektiğinin altını çizen Öner yapılacak olan çalışma sonrasında turist akının olacağını vurguladı.

Antik dönemde ve Roma döneminde önemini koruyan kentten günümüze ayakta kalan kısmen sur duvarları, günümüzde hala kullanılan Roma çeşmesi ve (Nekropol) kaya mezarları bulunan tarihi Perre Antik Kent’te kazı çalışmalarının başlaması gerektiğini ifade eden Öner "Perre antik kenti Görülmeye değer bir yeraltı şehridir. Adıyaman pirin mevkiinde çitle çevrilmiş alanda 2 binin üzerinde kaya mezarı bulunmaktadır. Uzmanların söylediğine göre bu dağın altın on binlerce daha kaya mezarı bulunmaktadır. Bir an önce kazılıp su yüzüne çıkarılması lazım bu kaya mezarlarının." Şeklinde konuştu.

Adıyaman'ın komşu illerden tarihi doku olarak daha eski bir medeniyete ev sahipliği yapmasına rağmen yeterince gelişmemiş olmasını eleştiren Öner "Bugün Urfa Göbekli Tepe deyince dünya uyandı, Türkiye uyandı. Valisi, Turizm Müdürlüğü ismini iyi kullandılar. Türkiye'ye, dünyaya tanıttılar kısa bir sürede. Ama Perre Antik Kenti'nin varlığından habersiz olan yatırımcılar var turizmciler var yetkililer var.  Bugün Ürgüp'te var olan kaya mezarları ve turizm alanındaki yatırım yerleri varsa Adıyaman Perre Antik Kenti hakikaten oralara göre daha ciddi anlamda kaya mezarları vardır. İnşallah bir an önce Adıyaman'ın yetkilileri, özellikle Adıyaman'ın yeni Valisi, Turizm Müdürlüğü, Sivil Toplum Örgütleri,  Müze Müdürlüğü sesimiz duyarlar. Perre Antik Kenti'ni tamamen gün yüzüne çıkartırlar Turizm Bakanlığı sesimizi duyarsa İnşallah buraya ödenek ayrılır. Burada daha yer altında on binlerce kaya mezarı var, İnşallah bunu kazıp halkın, turizmin görseline sunarlar diye ümit ediyoruz." dedi.

Adıyaman'ın kalkınabilmesi için turizm kaynaklarını değerlendirilmesi gerektiğini belirten Öner son olarak "Perre Antik Kenti değerlendirilmeli çünkü Adıyaman için çok önemlidir. Adıyaman'ın sanayisi yok, tarımı yok, turizmde olmadığına göre Adıyaman yoksul bir kent. Irgat kenti olan Adıyaman turizm alanda inşallah kendinizi geliştir, şehrimizi geliştiririz. İnşallah bu sesimize kulak verirler Adıyaman kazanır, Türkiye kazanır." İfadelerini kullandı. (Cemil Özdaş -Adıyaman Basın)

Perre- turizme -kazandırılmalıdır