Perre 'de bin 600 yıllık künkler ortaya çıktı


​Adıyaman Müze Müdürlüğü tarafından Perre antik Kentte yapılan kazı sonucunda her geçen gün yeni yeni yaşam alanlarına ve günlük yaşama dair yeni bulgular ortaya çıkmaya devam ediyor.

post

 Kültür ve Yaşam    04.11.2021 11:16:46    Bu İçerik 1970 kez görüntülendi.

 


CEMİL ÖZDAŞ

Antik kentte yer alan Roma Çeşmesi yanında yapılan kazılar sonucunda daha önce ortaya çıkan bin 500  yıllık insan iskeletlerinin yanı sıra künk denilen bin 600 yıllık su boruları ortaya çıktı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Müze Müdürü Mehmet Alkan, künklerin yanı sıra 40 dönüm alana ait üzümün sıkıldığı işlik'inde ortaya çıktığını belirtti.

Konuya dair açıklama yapan Müze Müdürü Mehmet Alkan, "Roma Çeşmesi'nin hemen kuzeybatı kısmında devam eden kazılar sonucu Milattan sonra 4'üncü yüzyılda yani günümüzden 1600 yıl önce 10 metre uzunluğunda pişmiş topraktan yapılmış künklerle su sistemi hakkında önemli bilgiler elde edildi. Burada üzüm işliği tespit edildi. İşlik 2x2 metre ebatlarında olup 2,5 metre derinliğe sahiptir. Yaklaşık 40 dönümlük bir araziden yapılan üzüm hasadı sonucu üzümlerin ezilmesi sonucu 4 ton üzüm suyunun toplandığı işlik bugüne kadar Perre Antik Kentinde tespit edilen en büyük işlik alanıdır." ifadelerini kullandı. (İLKHA)
 


YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Adıyaman Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
 

perre,künk,kazı