Müftü Taşcı: Kur'an kursları Cenab-ı Allah'ın rahmetinin yağmasına vesile olan mekânlardır


​Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşcı, Kur'an kurslarında hafızlık eğitimi alan öğrencilerin rahmet ve berekete vesile olduğunu belirtti.

post

 Kültür ve Yaşam    03.11.2021 20:25:21    Bu İçerik 7582 kez görüntülendi.

07.10.22

 CEMİL ÖZDAŞ
Adıyaman İl Müftülüğü bünyesinde hafız yetiştiren üç Kur'an kursundan biri olan Dar'ul Erkam Hafızlık Yatılı Kur'an Kursu'nda eğitim gören erkek öğrencilerin çok büyük ve güzel bir iş yaptıklarını belirten Taşçı, hafız olan öğrencilerin aynı zamanda Kur'an-ı Kerim muhafızı da olduklarını belirtti.

"Kur'an kurslarımız bizim göz bebeğimizdir"

Hafızlık yetiştiren alanlara herkes tarafından özel bir değer verilmesi gerektiğine vurgu yapan Taşcı, "Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve müftülüklerimizin vazifeleri arasında en başta gelen vazifelerinden birisi hafızlık eğitimini koruyup, kollamak ve geliştirerek devam etmesini sağlamaktır. Cenab-ı Allah Kur'an-ı Kerimde 'Şüphesiz o Zikr'i (Kur'an-ı) biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz.' buyuruyor. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in (Aleyhissalatu vessellem) müjdelerine nail olan hafızlarımızı yetiştirdiğimiz Kur'an kurslarımız bizim göz bebeğimizdir. Yeryüzüne Cenab-ı Allah'ın rahmetinin, merhametinin ve bereketin yağmasına vesile olan mekânlarımızdır Kur'an kurslarımız." d/

"Hafızlık ayrı bir özellik ve Cenab-ı Allah'ın bir lütfudur"

Hafızlığın bir lütuf olduğuna değinen Taşcı, "Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (Aleyhissalatu vessellem) her kimin Kur'an-ı Kerim ezberler ve onun helallerine ve haramlarına biharfin riayet ederse Cennete gireceğini ve onun ailesinden de on kişinin Cennete girmesine vesile olacağını müjdelemiş olduğu bir ayrıcalıktır hafızlık. Müftülük olarak en fazla önem atfeden işlerimiz arasındadır hafızlık. Özelikle bu yavrularımızın Allah'ın kitabını ezberleyip hafız oldukları zaman ki o hislerini, duygularını anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır. Hafızlık ayrı bir özellik ve Cenab-ı Allah'ın bir lütfudur. Hafızlık geleneğinin devam etmesi için hizmet verdiğimiz yerleri halkımızın da göresini istiyoruz. Halkımızın buralara gelip görmelerini, gezmelerini, çocukların başlarını okşamalarını ve buralara gerekli desteği vermelerini de istirham ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"Hafız doktor, öğretmen, mühendis, avukat olacak"

Dar'ul Erkam Hafızlık Yatılı Kur'an Kursu Müdürü Ömer Ünsal, "Şehit Fazıl Gürs Orta Okulu ile ortak yürüttüğümüz proje kapsamından Kur'an-ı Kerim hafızı yetiştiriyoruz. Bu proje kapsamında biz çocuklarımızı beşinci sınıftan itibaren alıyoruz. Beşinci sınıftaki çocuklarımız okullarına devam ediyor ve bizim okullarda bulunan hocalarımız onların eğitimiyle ilgileniyor. Altıncı sınıfta kursumuza alıyoruz çocuklarımız burada hafızlıklarını tamamlayıp, yedinci sınıfa geçtiklerinde de akademik derslerine devam etmek için okula geçiyorlar. Buradaki eğitimimiz iki ayaklıdır. Bir tanesi akademik yönden, yani hem dünyevi olarak mahmur edecekleri dersleri görüyorlar hem de ahiretine mutaalik olan dersleri de görmüş oluyorlar. Akademik derslerini Şehit Fazıl Gürs Orta Okulundaki hocalarımız yürütüyor." şeklinde konuştu.

Çocukların tamamının hem ilmu'l hali görmüş olacakları hem de akademik dersleriyle çok güzel bir eğitim almış olacaklarına vurgu yapan Ünsal şöyle devam etti:

Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı hocalarımız da çocuklarımıza hafızlık eğitimini veriyorlar. Bu eğitim Türkiye'de 2015 yılında başladı. Diyanet İşleri Başkanlığımız ile MEB'e bağlı Din Eğitim Genel Müdürlüğü arasındaki protokol gereği hem örgün eğitim yapacaklar hem de hafızlıklarını tamamlayacaklar. Bu çocuklarımızın tamamı hem ilmu'l hali görmüş olacaklar hem de akademik dersleriyle çok güzel bir eğitim almış oluyorlar. Çocuklarımız belki mezun olduklarında DİB'de önemli mevkilere gelmiş olacaklar. Bunun yanı sıra bir hafız doktor, öğretmen, mühendis, avukat olacak. Belki de bu ülkenin yönetimine talip imanlı, memleketine, milletine bayrağına, vatanına hizmet edebilecek inançlı gençler olacaklar.
"Sosyal etkinliklerimizden geri kalmadık"

Hafızlık eğitimini tamamlayan, akademik derslerine devam eden Halil Ünsal, "Beşinci sınıfta buraya geldim. Hafızlık ile birlikte okul derslerimi de yürüttüm. Altıncı sınıfta normal akademik dersleri gördüm. Burada hem ahlak hem Peygamber Efendimin hayatını öğrendim. Arkadaşlarımızla birlikte futbol oynuyoruz, yüzmeye, sinemaya gidiyoruz. Sosyal etkinliklerimizden geri kalmadık." dedi.

Hasan Terzioğlu ise, "Beşinci sınıfta buraya geldim. Altıncı sınıfta hafızlık yapmaya başladım., şimdi sekizinci turdayım. Haziran ayında hafızlığımı tamamlayacağım. Tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum." ifadelerini kullandı.


YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm haklarıAdıyaman Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

ADIYAMAN-HAFIZLIK-KUR'AN KURSU