Adıyaman İl Müftüsü Taşcı: Çocuklarımızı Kur'an ahlakıyla ahlaklandırma mücadelesi veriyoruz


Adıyaman İl müftüsü Mehmet Taşcı, Müslüman bireylerin ailelerini Allah'ın dinine uygun yetiştirmek mecburiyetinde olduklarını vurguladı. 2021-2022 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte 4-6 yaş çocuklara yönelik açılan Kur'an kurslarında uyum haftası başladı.

post

 Eğitim    15.09.2021 19:28:49    Bu İçerik 16022 kez görüntülendi.

07.10.22

 


CEMİL ÖZDAŞ

Konuya dair İLKHA'ya açıklamalarda bulunan Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşcı, "Bizim dinimiz dünyaya ilk mesajı 'Oku' emriyle başlayan bir din, dinimizi diğer dinlerden ayıran en büyük özelliğidir. Maalesef Müslümanlar son yıllarda okuma konusunda çok iyi konumda değiller. Bizler ailemizi Allah'ın dinine uygun yetiştirmek mecburiyetinde olan bireyleriz. Biz, hem normal hem hafızlık hem de 4-6 yaş Kur'an-ı Kerim kurslarımızda çocuklarımızı Kur'an ahlakıyla ahlaklandırma mücadelesi veriyoruz." dedi.

"Müslüman çocuklarını ateşten korumamızı Allah bizlere emretmiş"

Ebeveynlerin çocuklarına n büyük mirası onlara güzel ahlak vermek olduğuna değinen Taşcı, "Cenab-ı Allah Kuran-ı Kerim'inde bizlere, anne babalara ve bütün inananlara öyle buyuruyor. Bugün bütün Müslüman çocuklarını ateşten korumamızı Allah bizlere emretmiş. Müslüman anne babaların dünya hayatındaki en önemli vazifeleri çocuğunu rabbini bilen, peygamberini bilen, kitabını bilen birer birey olarak yetiştirmek bizim en başta gelen vazifemizdir. Peygamber efendimiz bir Hadis'inde 'Hiçbir anne baba çocuğuna güzel ahlaktan daha güzel bir bağışta bulunamaz.' Yani anne babalar olarak çocuklarımıza yapacağımız en büyük iyilik namazı, abdesti, secdeyi; güvenilir, dürüst, helalı ve haramı bilen bireyler olarak yetiştirmek anne, babaların ve özellikle Cenab-ı Allah'ın bu görevleri omuzlarına yüklediği kurumlar olarak bizim vazifemiz vatanına, milletine, dinine bağlı nesiller yetiştirmektir." ifadelerini kullandı.

"Mücadelemiz, yavrularımızı ve neslimizi dünyanın tüm kötülüklerinden korumaktır"

Okul öncesi çocukların topluma faydalı bireyler olması için çalıştıklarını dile getiren Taşcı, "Kur'an kurslarımız içerisinde özellikle 4-6 yaş Kur'an kurslarımızı çok önemsiyor, en büyük vazifemiz olarak addediyoruz. Okul öncesi bu çocuklarımızı Kur'an kurslarımıza alıyoruz. Onlara bir yıl boyunca Kur'an-ı Kerim'i, temel dini bilgileri öğretiyoruz. Onların ezeli ve ebedi önderi Hazreti Muhammed Efendimizin hayatını ve sünnetini öğretmeye çalışıyoruz. Eğitim-Öğretim sezonunun sonunda biz bu yavrularımızla ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar, hizmetler ve harcamaların karşılığını çocuklarımızda gördüğümüz zaman mutlu oluyoruz. Tek bir hedefimiz var: Yavrularımızı ve neslimizi bu dünyanın tüm kötülüklerinden korumak, ahiretini kazanacak bireyler haline getirerek annesine, babasına, toplumuna, devletine faydalı birey haline getirme mücadelesidir." şeklinde konuştu.

"Çocuklar hem ana okul altyapısını oluşturuyor hem de milli, manevi değerlerini burada alabiliyor"


Zeynep Yılmaz Çelik

4-6 yaş Kur'an kursu öğreticisi Zeynep Yılmaz Çelik, "Kursumuz bu hafta uyum haftasıyla 2021-2022 Eğitim-Öğretim dönemine hazırlanıyor. Velilerimizden yana talepler çok fazla bu bakımdan müftülüğümüz sınıfları bu sene 4'e tamamladı. İki grubumuz sabah, iki grubumuz ise öğlenci olarak eğitimine devam etmektedir. Kursumuzun bilgisi Kur'an-ı Kerim bilgisi, dini değerler eğitimi ayıca ana okul tarzındaki eğitimlerde bizim kursumuzda verilmektedir.  Buraya gelen çocuklar hem ana okul altyapısını oluşturuyor hem de milli, manevi değerlerini burada alabiliyor. Bu bakımdan veliler tarafından çok tercih edilen bir kursuz. Hatta bu sene talepler o kadar fazla ki biz gelen velilere maalesef imkânlar açısından geri çevirmek zorunda kalıyoruz. Amacımız Kur'an-ı Kerim'i Allah, Peygamber sevgisini çocuklarımıza en güzel şekilde öğretmek ve bıkkınlık vermeden işi oyunlaştırarak, sevdirerek, arada oyunlar oynayarak, önemli gün ve geceleri daha güzel öğreterek, güzelleştirerek çocuklarımızı bu süreçte eğitmeye çalışıyoruz." dedi. (İLKHA)
 

ADIYAMAN-KUR'AN KURSU-4-6 YAŞ