Tarihi Hoca Ömer Camii yeniden inşa edilecek


2017 yılında Adıyaman'ın Samsat ilçesinde meydana gelen 5.5 şiddetindeki deprem başta olmak üzere süreç içerisinde çeşitli hasarlar alan ve geçtiğimiz günlerde yıkılan tarihi Hoca Ömer Camisi yeniden inşa edilecek.

post

 Kültür ve Yaşam    27.08.2021 18:33:06    Bu İçerik 180 kez görüntülendi.

07.10.22

 


CEMİL ÖZDAŞ
Adıyamanlı hayırsever Nevzat Balta ve çocukları tarafından yapımı üstlenerek yeniden inşa edilecek olan Hoca Ömer Camii inşaatı için protokol imzalandı.

Yeni bir proje ile aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilecek Hoca Ömer Camisi için Valilik makamında Vali Mahmut Çuhadar ve hayırsever Nevzat Balta arasından protokol imzalandı.

 Protokol imza töreninde Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Ali Palalı ve İl Müftüsü Mehmet Taşçı’da hazır bulundu.

İmzalanan protokol ile Hoca Ömer Camisinin 1 yılda bitirilerek ibadete açılması öngörülüyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Vali Mahmut Çuhadar, “Bilindiği gibi ilimiz merkezdeki Hoca Ömer Camii şehrimizin tarihi ve manevi bir değeriydi. Şehrimizin bu tarihi değerine sahip çıkarak yeniden ayağa kaldıracakları için hayırseverimiz Nevzat Balta’ya ve çocuklarına çok teşekkür ediyorum. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Cenabı Allah Kur’an-ı Kerimde ‘Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe inananlar imar eder.’ demektedir. Allah hayrını kabul etsin ve hayırseverlerimizin de sayısını artırsın. Elbette devletimiz kadirdir yatırımlarını yapar ancak devlet-millet işbirliği ile yapılan işler çok daha kıymetli ve değerlidir. Buradan tüm hayırseverlerimize ve özellikle maddi gücü yerinde olan vatandaşlarımızdan cami, okul, sağlık ocağı ve insanın hayır defterinin kapanmamasına yol açan hayırlar yapmasını diliyorum. Adıyaman Valisi olarak tekrar hayırseverimize ve çocuklarına çok teşekkür ediyorum. Allah bu tür hayırseverlerimizin sayısını artırsın. Bugün protokolünü imzaladığımız camimizin açılışını da inşallah hep birlikte ibadete açarız.” dedi. (İLKHA)
 

adıyaman hoca Öme camii,inşa,tarih,mekan