Adıyaman Belediye Başkanı su kaynaklarını inceledi


​Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, kuraklık nedeniyle yaşanan su sorununa çare aramak için su kaynaklarında incelemelerde bulundu.

post

 Sağlık    28.07.2021 11:27:20    Bu İçerik 216 kez görüntülendi.

07.10.22

 Adıyaman’da son yıllarda artan içme suyu kaynaklarındaki azalmanın önüne geçmek için çalışmalarına devam eden Kılınç su kaynaklarını inceledi.

Çelikhan ilçesinde bulunan Havşeri, Mir ve Balık Sırtı su kaynaklarında incelemelerde bulunan Kılınç, "Ama asıl yapılması gereken, gereksiz kullanımın önüne geçip tasarruf yapmaktır. Asıl önemli kaynak budur." dedi.

"Su sorunu hepimizin ortak sorunu lütfen daha duyarlı olalım"

Suyun azalmasının önemli bir sorun olduğuna vurgu yapan Kılınç, "Su kaynaklarında kuraklığa bağlı meydana gelen azalma nedeniyle günlük ihtiyaçları karşılama noktasında sınırda olan su kaynaklarımız bayram nedeniyle meydana gelen aşırı kullanımlar nedeniyle yetersiz kalmıştı. Bu durumdan dolayı meydana gelen kesintiler kullanıma bağlı olarak değişkenlik göstermiş olup planlı bir kesinti yapılmamıştı. Sorunun çözümü için devam eden içme suyu hatlarındaki kayıp kaçak oranlarının ve kaçak kullanımların azaltılması noktasında hem kurumumuz tarafından hem de bakanlıklarımıza bağlı kurumlar nezdinde gerekli yatırımlar ve planlamalar yapılmaktadır. Bunların en önemlileri; Koçali Barajı, Gürlevik isale hattı ve yeni 20 bin metreküplük içme suyu deposu, FRIT fonu kapsamında şehir şebeke içme suyu revizyonu ve 10 bin metreküplük yeni içme suyu deposu yatırım çalışmalarıdır. İnşallah bunlar en kısa sürede tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır. Fakat şuan doğal kaynak sularının kullanılmasının güzelliğini yaşayan hemşerilerimiz, suyu tasarruflu kullanım yolunu izleyerek daha fazla süre bu güzellikten istifade edebilirler. Bunun için vatandaşlarımızdan hassasiyetlerini ve desteklerini bekliyoruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

ADIYAMAN BELEDİYESİ,SU,SAĞLIK