Adıyaman Müftüsü Taşcı: Çocuklarınızı camilerde Allah'ın kelamı ile buluşturun


​Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşcı, salgın nedeniyle iki dönemdir yüz yüze eğitim verilemeyen Kur'an kurslarında başlayan eğitimin hafife alınmaması ve çocukların mutlak gönderilmesi gerektiğini belirtti.

post

 Eğitim    07.07.2021 15:32:56    Bu İçerik 1441 kez görüntülendi.

07.10.22

 Çocukların dini eğitimden geçmesinin çok önemli olduğuna eğinen Taşcı, Kur'an-ı koruyup sahip çıkacak, çocukların yetiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Taşçı İLKHA'ya yaz Kur'an kurslarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Malumumuz olduğu üzere her yıl yaz mevsiminde okullarımızın tatil olmasıyla beraber memleketimizin doğusundan batısına kuzeyinde güneyine tüm camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda yaz tatilinde Allah'ın dinini, Allah'ın kitabını, temel dini değerler ve adabı muaşeret gibi konularda yavrularımızı imkânlarımız ölçüsünde yetiştirmeye çalışıyoruz.  Yine malumumuz olduğu üzere salgın dolayı son iki yıldır yaz kurslarımızı maalesef icra edemedik. Allah'a Hamd olsun ülke genelinde özellikle Adıyaman'da vakalardaki önemli düşüşten dolayı normal hayata geçiş ile beraber bizde hızlı bir şekilde camilerimizde Kur'an kurslarımızda ve bir kısım STK'ların bizden talepte bulunması üzere onların mekânlarında yaz kurslarımızı bugün itibariyle icra etmeye başladık." dedi.


"Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek boynumuzun borcu"

Ebeveynlerin çocuklarını iyi şekilde yetiştirmekle mükellef olduğunu vurgulayan Taşcı, "İnşallah 20 Ağustos'a kadar imamlarımızın, müezzinlerimizin ve Kur'an hocalarımızın gözetiminde bu kurslarımız devam edecek. Bizler veliler, büyükler, anne babalar olarak çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek boynumuzun borcu ve kulluk vazifemizdir. Cenabı Allah Kur'an-ı Kerim'de annelere, babalara ve ebeveynlere kendi 'Kendinizi, çocuklarınızı ve aile-i iyalinizi, yakacak maddesi insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun.' buyuruyor. Bu emir gereğince Peygamber Efendimiz (Aleyhisselatu Vesselam) 'Hepiniz çobansınız ve hepiniz gütmüş olduğunuz sürünüzden mesulsünüz.' uyarısı gereği biz çocuklarımızı Rabbini bilen, Rabbini seven, Allah'ın Kelamını bilen, Peygamber Efendimizi tanıyan ve onun yolunda yürüyen birer nefer olarak yetiştirmek biz anne ve babalarımızın çocukları için sağladığı temel ihtiyaçlardan daha önemli bir husustur." ifadelerini kullandı.

"Mutlaka bu yaz tatilinde çocuklarını camilerde Allah'ın Kelamı ile buluşturun"

Çocukların yaz tatilinde mutlaka Kur'an-ı Kerim'le tanışması gerektiğini belirten Taşcı, "Bütün annelere ve babalara seslenmek istiyorum: Çocuklarınızın dini yaşantısını, dini hayatını ve dindar bir nesil olması işini hafife almasınlar ihmal etmesinler ve gereğini yapsınlar. Mutlaka bu yaz tatilinde çocuklarını camilerde Allah'ın Kelamı ile buluşmalarını dini vecibelerini öğrenmelerini sağlasınlar. Biz yılardır yaz Kur'an kurslarımızı icra ederken yalnızca Kur'an'ı Kerimi öğretmek ve temel dini bilgileri öğretmekle kalmıyoruz aynı zaman çocuklarımıza bu yolu zevkli hale getirmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

"Peygamber Efendimiz bizleri ikaz ediyor"

Çocukların yetişmesinde eğitimin önemine değinen Taşcı, "Gençleri futbol turnuvaları, gençleri yüzmeye götürmek gibi diğer taraftan da sosyal faaliyetlerle de desteklemek suretiyle bu kurslarımızı zevkli bir hale getirmeye çalışıyoruz. Bizden sonra bırakacağımız her bir Mü'min ve Müslümanın vazifesidir. Bizden sonra camilerimizin saflarını dolduracak, Kur'an'ımızı koruyup sahip çıkacak, tespihimize sahip çıkacak çocuklarımızı yetiştirmemiz gerekiyor ve Allah Resulü (Aleyhisselatu vesselam) 'Hiçbir baba evladına güzel ahlaktan daha güzel bir hediye veremez .' Kıyamet günü ahirette azabı en çetin olacaklardan birisinin de ailesini cahil bırakanlar olduğunu bildirmek suretiyle bizleri ikaz ediyor." dedi.

Taşcı son olarak "Dolayısıyla iki aylık bir süre içerisinde karınca kararınca neler öğrenebilir ve neler öğretilebilir ise hep beraber çocuklarımızı Kur'an'ın nurundan, aydınlığından ve Peygamber Efendimizin yolundan ve sünnetinden mahrum bırakmayalım. İstikbalimizi, geleceğimizi ve vatanımızı emin ellere emanet edebilmek için çocuklarımızı ihmal etmemeliyiz. Bizim çocuklarımız namazlı, ibadetli, oruçlu olacak. Çocuklarımızı dindar birer nesil olarak yetiştirmek gibi bir vazifemiz var bu yüzden çocuklarımızı kurtarma adına yaz kurslarımıza göndermeyi ihmal etmeyelim diyorum." İfadelerini kullandı. (İLKHA)

MÜFTÜ TAŞÇI,KUR'AN KURSU,DİNDAR NESİL