Eğitim Bir Sen Adıyaman İLKSAN üyelerinin seçme ve seçilme hakkının gasb edildiğini belirtti


​Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, İLKSAN seçimlerinin ertelenmesini hak gasbı olarak gördüklerini belirtti.

post

 Adıyaman    01.04.2021 15:59:43    Bu İçerik 1031 kez görüntülendi.

 


Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Deniz, İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) seçimlerinin ertelenmesi ile ilgili olarak temsilci seçimlerinde aday olan üyelerinin ortaya koydukları değişim iradesinin engellenmesine müsaade etmeyeceklerini dile getirdi.

İLKSAN seçimlerinin ertelenmesinin üyelerin özgür iradesinin elinden alındığının ifadesi olduğunu vurgulayan Deniz "Eğitim-öğretim faaliyetleri devam ediyorken, tarihi önceden belirlenen etkinliklere izin veriliyorken, İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesi bahane edilerek İLKSAN seçimlerinin ertelenmesi ve bir seçim takviminin de verilmemiş olması, üye iradesinin hiçe sayılması, seçim sandığının şaibeli bir şekilde üyenin önünden kaçırılması anlamı taşımaktadır." ifadelerini kullandı.

“Yetkisi ve görevi sona eren temsilcilerle genel kurul yapan, bu hukuksuz genel kurulca yeni bir yönetim seçen, bu yönetimin isteğiyle ana statüyü değiştiren İLKSAN ve buna göz yuman Bakanlık, bütün bu hukuksuzlarla yetinmeyip bir de üyenin seçme ve seçilme hakkını gasb etmiştir. Dayanak gösterilen İçişleri Bakanlığı genelgesi, kamu kurum ve kuruluşlarının toplantı ve etkinlikleri hakkında tek bir cümle kurmazken, üyeye hesap verme korkusu içindeki İLKSAN, seçimden kaçmak için genelgeyi can simidi olarak kullanmaktadır. Hiç kimsenin endişesi olmasın İLKSAN’ı da seçim sürecini de kötü yönetenler, bunun sonuçlarıyla eninde sonunda yüzleşecektir. Yargıya taşıdığımız seçimden kaçıran ana statü değişiklikleri de hukuksuzdu." dedi.

"Temsilcilik seçimleri belirsizliğini gidermelidir"

 Deniz seçimlerde tarih belirsizliğinin giderilmesi gerektiğine vurgu yaparak “Seçim çalışmalarımızda İLKSAN yönetiminin son çırpınışlarına ve üyelerin değişim yönünde kullanacağı iradeye hep birlikte şahit olduk. Unutulmasın ki, sandık, üyenin önünden sonsuza kadar kaçırılamaz. Seçim sürecini yönetmekle mükellef olan Millî Eğitim Bakanlığı, üyelerin iradesinin yok sayılmasına fırsat vermemeli. Salgın nedeniyle alınan tedbirler gerekçe gösterilerek tehir edilen İLKSAN temsilcilik seçimleri belirsizliğini gidermelidir. Bakanlık, eğitim çalışanlarının haklarının ihlaline seyirci kalmamalı, Sandığın kötü yönetiminin üstünün örtülmesine izin vermemeli; seçim tarihini ivedilikle belirlemeli ve sürecin nasıl işletileceğini kamuoyuna açıklamalıdır.” şeklinde konuştu. (İLKHA)
 

ilksan,adıyaman eğitim birsen